Strona główna Aktualności

414 mln zł z Narodowego Centrum Nauki dla polskich naukowców

04.06.2012 Granty i stypendia
Ponad 1200 wniosków na kwotę niemal 414 mln zł zakwalifikowało do finansowania Narodowe Centrum Nauki w konkursach OPUS 2, PRELUDIUM 2, SONATA 2 oraz w konkursie na staże podoktorskie.

Jak poinformowała Magdalena Duer-Wójcik z NCN w przesłanym PAP komunikacie, w ramach ogłaszanych co pół roku konkursów OPUS 2, PRELUDIUM 2 oraz SONATA 2 polscy naukowcy ubiegali się o finansowanie ponad 6,5 tys. projektów badawczych. Z kolei o finansowanie krajowych staży po uzyskaniu stopnia naukowego starało się 268 osób ze stopniem doktora.

 

Do finansowania w konkursie OPUS zakwalifikowano 648 projektów. Autorzy wyłonionych projektów otrzymają łącznie 251 mln zł. W konkursie OPUS mogą brać udział wszyscy, niezależnie od dorobku naukowego oraz etapu rozwoju kariery naukowej. Z kolei w konkursie PRELUDIUM, na finansowanie projektów badawczych realizowanych przez osoby nieposiadające stopnia doktora fundusze przyznano 358 projektom.

 

W trzecim z konkursów - SONATA - o pieniądze na badania mogli ubiegać się naukowcy, którzy mają stopień doktora od najwyżej pięciu lat. 212 laureatów tego konkursu będzie mogło wykorzystać przyznane przez NCN pieniądze na stworzenie unikatowego warsztatu naukowego lub powołanie nowego zespołu.

 

NCN po raz pierwszy rozstrzygnęło w tym roku konkurs na finansowanie krajowych staży po uzyskaniu stopnia naukowego doktora. Wyłoniono w nim 49 laureatów. Jednostki przyjmujące stażystów otrzymają na ich wynagrodzenie od 9 tys. do 11 tys. zł miesięcznie.

 

"Stażysta, poza wysokim uposażeniem, otrzymuje również znaczne środki na prowadzenie badań, z których może korzystać w sposób regulowany niezwykle elastycznie. Jednym z warunków otrzymania takiego stażu jest przejście po doktoracie do nowego środowiska naukowego, znajdującego się w województwie różnym od tego, w którym kandydat zdobył stopień doktora" – podkreśla prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady NCN.

 

NCN najwięcej pieniędzy - ponad 198 mln zł - przyznało na sfinansowanie projektów w dziale Nauk Ścisłych i Technicznych. Na drugim miejscu znalazły się Nauki o Życiu - tu NCN przekaże polskim naukowcom prawie 150 mln złotych. Z kolei naukowcy realizujący projekty z zakresu Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce otrzymają 65,5 mln złotych.

 

Najwyższe finansowanie w konkursie OPUS dostał projekt dr Katarzyny Kisiel-Sajewicz z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Naukowiec otrzyma ponad 2,1 mln zł na badania dotyczące wpływu mentalnego i komputerowo wspomaganego treningu ruchów sięgania i chwytania na procesy sterowania ruchem u osób z wrodzonym brakiem kończyn.

 

"Cieszymy się, że wpływa do nas dużo wniosków o finansowanie badań naukowych. Nasi eksperci mogą wybrać spośród nich te najciekawsze i najważniejsze dla rozwoju polskiej nauki. (...) Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom będziemy mogli finansować najbardziej obiecujące badania, które poszerzą naszą wiedzę o świecie i ułatwią jego zrozumienie" – podkreśla prof. Andrzej Jajszczyk, dyrektor NCN.

 

Wśród jednostek, z których do finansowania zakwalifikowano najwięcej wniosków prym wiodą Uniwersytet Warszawski (88 wniosków) oraz Uniwersytet Jagielloński wraz z Collegium Medicum UJ (70 wniosków). Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który zrealizuje 58 projektów.

 

Nabór wniosków w kolejnych edycjach konkursów OPUS, PRELUDIUM oraz SONATA właśnie trwa. Otwarty jest również konkurs SONATA BIS, w którym naukowcy posiadający stopień doktora od co najwyżej 10 lat mogą ubiegać się o środki na powołanie nowego zespołu naukowego. Wnioski można składać do 15 czerwca 2012 r. Pula konkursów to 300 mln zł.

 

Narodowe Centrum Nauki (NCN) jest agencją wykonawczą, która finansuje projekty z zakresu badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowania ani użytkowanie. Więcej informacji na temat konkursów i działalności NCN znajduje się na stronie www.ncn.gov.pl.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/bsz

Fot. Fotolia

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi