Strona główna Aktualności
Technologie

Od 4 czerwca witryny WWW w domenie .pl są bezpieczniejsze

06.06.2012 Technologie

Fot. Fotolia

4 czerwca instytut badawczy NASK zakończył ostatni etap wdrażania protokołu DNSSEC w Polsce. Dzięki temu rozwiązaniu, podszywanie się pod strony internetowe firm i instytucji działających w domenie .pl stało się znacznie trudniejsze.

NASK, instytut badawczy podległy Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych w domenie ".pl". W większości rejestracja nazw stron internetowych odbywa się za pośrednictwem partnerów NASK, których jest obecnie ponad 140.

 

Jak poinformował NASK w przesłanym PAP komunikacie, protokół DNSSEC (ang. Domain Name System Security Extensions) został wprowadzony przede wszystkim z myślą o ochronie internautów przed działalnością cyberprzestępców, polegającą na podszywaniu się pod oryginalną witrynę internetową i kierowaniu do identycznej lub bardzo podobnej, specjalnie przygotowanej przez nich strony internetowej. Taki zabieg ma na celu wyłudzenie poufnych danych użytkownika, m.in. haseł do profili na witrynach, kont pocztowych czy bankowych. W rezultacie internauta wchodzi na „podrobioną” stronę, loguje się na konto swoim poprawnym loginem i hasłem, które zostają przechwycone i wykorzystane przez przestępców.

 

NASK zakończył już ostatni etap wdrażania protokołu DNSSEC dla domeny .pl. W ramach zmian wprowadzono mechanizmy weryfikacji autentyczności i niezmienności danych, przez co znacznie została ograniczona możliwość połączenia się z nieprawdziwą witryną internetową.

 

Rozwiązanie zostało udostępnione wszystkim partnerom NASK. Od nich zależy, czy udostępnią taką funkcjonalność swoim abonentom - podkreślono w komunikacie. Z kolei abonenci obsługiwani bezpośrednio przez NASK automatycznie uzyskali taką funkcjonalność z chwilą jej uruchomienia.

 

„Narzędzie udostępnione abonentom nazw domeny .pl wymiernie zwiększy bezpieczeństwo usług świadczonych drogą elektroniczną w Polsce. To dobra wiadomość dla nas wszystkich – użytkowników Internetu, coraz chętniej korzystających z wielu wirtualnych produktów. Cieszę się, że NASK jako instytut badawczy z powodzeniem realizuje projekty służące dobru publicznemu” - skomentowała minister nauki, prof. Barbara Kudrycka.

 

„Wdrożenie DNSSEC było skomplikowanym projektem, który w całości zrealizowany został przez inżynierów z NASK i pokryty ze środków własnych instytutu. W ramach przygotowań do wdrożenia przetestowaliśmy szereg rozwiązań sprzętowych dla DNSSEC, aby zwiększyć bezpieczeństwo całego procesu” – mówi Michał Chrzanowski, dyrektor instytutu badawczego NASK.

 

Trzyetapowy proces udostępniania w Polsce domeny .pl zabezpieczonej przez protokół DNSSEC był prowadzony od grudnia 2011 r. W pierwszym etapie NASK udostępnił zarządzane wówczas przez siebie domeny w formie zabezpieczonej przy pomocy DNSSEC. Drugi etap stanowiło wprowadzenie w lutym tego roku przez IANA (ang. The Internet Assigned Numbers Authority), międzynarodową organizację nadzorującą domeny najwyższego poziomu, skrótu z klucza kryptograficznego podpisującego domenę .pl do systemu nazw domenowych. Rozpoczęcie 4 czerwca przyjmowania rekordów DS (ang. Delegation Signer) od abonentów kończy proces produkcyjnego wdrażania protokołu DNSSEC w Polsce.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/bsz

Tagi: dnssec , nask , domena .pl
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi