Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
06.06.2012 aktualizacja 06.06.2012

Ekstremalny wysiłek może szkodzić sercu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

O ile regularny, umiarkowany trening przynosi korzyści, to ekstremalne wyczyny - w rodzaju maratonu bądź zawodów Ironman - potrafią zaszkodzić układowi krążenia - wynika z badań cytowanych przez pismo "Mayo Clinic Proceedings".

58-letni Micah True, zwany "Caballo Blanco", legendarny ultramaratończyk zmarł nagle 12 marca 2012 r. podczas rutynowego biegu treningowego na dystansie 20 kilometrów. Potrafił przebiegać dziennie nawet 100 mil (ponad 160 km). Sekcja wykazała, że jego serce było powiększone i pokryte bliznami; zabiła go arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca. Specjaliści przypuszczają, że mogło dojść do kardiomiopatii, spowodowanej nadmiarem treningu wytrzymałościowego.

Regularny wysiłek bardzo skutecznie zapobiega wielu przewlekłym chorobom, a nawet je leczy - chodzi zwłaszcza o otyłość, nadciśnienie i chorobę wieńcową. Poprawia także stan układu krążenia i przedłuża życie. Jednak najnowsze prace wskazują, że przewlekły trening i ekstremalna rywalizacja w maratonach, triatlonach czy długodystansowych wyścigach kolarskich może powodować strukturalne zmiany w sercu i dużych naczyniach krwionośnych, prowadząc do uszkodzeń.

Jak komentuje główny autor przeglądowego artykułu, dr James O\'Keefe z Saint Luke\'s Hospital w Kansas City (USA), podobnie jak w przypadku leków, wysiłek fizyczny jest korzystny tylko do określonej dawki - jej przekroczenie sprawia, że staje się szkodliwy.

Ekstremalny trening powoduje przejściowe zmiany w układzie sercowo-naczyniowym oraz podniesienie się wartości biomarkerów sercowych - ale po tygodniu wracają one do normy. Jednak u niektórych osób powtarzające się miesiącami i latami uszkodzenia tego rodzaju mogą doprowadzić do zwłóknień mięśnia sercowego, szczególnie zaś przedsionków, przegrody międzykomorowej i prawej komory, a także zwiększonej podatności na arytmię. Podczas jednego z badań u około 12 proc. pozornie zdrowych maratończyków wykryto zbliznowacenia mięśnia sercowego, a liczba incydentów związanych z chorobą wieńcową była wśród maratończyków większa niż w grupie kontrolnej.

Sporty wytrzymałościowe - jak ultramaraton czy profesjonalne kolarstwo - związane są z 5-krotnie częstszym występowaniem migotania przedsionków, częściej także stwierdza się zesztywnienie ścian naczyń krwionośnych.

Jak zaznacza dr O\'Keefe, wyniki badań nie zniechęcają do treningu, jednak powyżej 30 do 60 minut dziennie zaczyna on bardziej szkodzić niż pomagać.(PAP)

pmw/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024