Strona główna Aktualności
Uczelnie

Narodowe Centrum Nauki jeszcze w tym roku ogłosi nowe konkursy

06.06.2012 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Znalezienie nowej siedziby i zwiększenie zatrudnienia to dwie sprawy, w których posłowie chcą pomóc Narodowemu Centrum Nauki w Krakowie. Jak poinformowano na wtorek konferencji prasowej jeszcze w tym roku NCN ogłosi dwa nowe konkursy dla naukowców.

We wtorek w Narodowym Centrum Nauki w Krakowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

 

Istniejące od marca 2011 r. Centrum rozdziela w otwartych konkursach środki pochodzące z budżetu państwa przeznaczone na finansowanie badań podstawowych.

 

„Chcieliśmy się zorientować, co działalności NCN wysoko ocenianej przez członków podkomisji przeszkadza w warstwie ustawowej” – mówiła dziennikarzom Krystyna Łybacka, przewodnicząca podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego. „Ponawiamy prośbę do władz Krakowa i do wszystkich, którzy mogą pomóc o znalezienie nowej siedziby Centrum, bo płacenie 2 mln zł czynszu rocznie jest niegospodarnością. Te pieniądze można by przeznaczyć na przykład na spłatę kredytu. Rozumiemy też, że należy zwiększyć liczbę zatrudnionych w NCN osób” – dodała.

 

Według posłów potrzebne są niewielkie zmiany legislacyjne, które przyśpieszą proces przyznawania grantów. Chodzi m.in. o uproszczenie procedury konkursów, która obecnie jest prowadzona w oparciu o Kodeks Postępowania Administracyjnego, co wiąże się z koniecznością składania ogromnej liczby podpisów oraz o wyłączenie z zamówień publicznych zakupu unikatowej aparatury, produkowanej tylko przez jedną firmę.

 

Obecnie NCN wynajmuje pomieszczenia w nowoczesnym biurowcu. Na pełnych etatach zatrudnia 99 osób. W 2011 r. jeden pracownik zajmował się 210 wnioskami o granty.

 

Według dyrektora NCN prof. Andrzeja Jajszczyka, by Narodowe Centrum Nauki działało tak jak podobne instytucje europejskie powinno zatrudniać ok. 400 osób. „Chcielibyśmy w tym roku zwiększyć zatrudnienie o 30 osób” - mówił Jajszczyk.

 

Trwają też rozmowy z władzami Krakowa ws. znalezienia nowej siedziby NCN. „Swój prestiż chcemy budować na profesjonalnym działaniu, na dobrym dzieleniu pieniędzy podatników między naukowców. Siedziba ma znaczenia drugoplanowe, ale rozmawiamy o tym. Chciałbym, żeby w tym roku zapadła decyzja o lokalizacji - budynku lub działki, na której powstałaby siedziba NCN, tak byśmy mogli odpowiednio zaplanować działania w kolejnych latach” - powiedział prof. Jajszczyk.

 

Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki prof. Michał Karoński poinformował, że jeszcze w tym roku powinny być ogłoszone dwa nowe konkursy - „Symfonia” na badania interdyscyplinarne dla dużych zespołów badawczych oraz konkurs wspólny z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dla naukowców, którzy mieli już grant z NCN, a chcą sprawdzić, w jaki sposób dotychczasowe wyniki ich badań można by zastosować w praktyce.

 

W pierwszym roku działalności NCN przejęło nadzór nad ponad 11 tys. projektów, którymi wcześniej zajmowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i ogłosiło 11 nowych konkursów, na które wpłynęło niemal 15 tys. wniosków o finansowanie. Dziewięć z tych konkursów już rozstrzygnięto. Przyznano ok. 3,2 tys. grantów.

 

Uroczysta inauguracja działalności Centrum miała miejsce 4 marca 2011 r.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

wos/ ls/ jjj/bsz

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->