Strona główna Aktualności
Uczelnie

Narodowe Centrum Nauki jeszcze w tym roku ogłosi nowe konkursy

06.06.2012 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Znalezienie nowej siedziby i zwiększenie zatrudnienia to dwie sprawy, w których posłowie chcą pomóc Narodowemu Centrum Nauki w Krakowie. Jak poinformowano na wtorek konferencji prasowej jeszcze w tym roku NCN ogłosi dwa nowe konkursy dla naukowców.

We wtorek w Narodowym Centrum Nauki w Krakowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

 

Istniejące od marca 2011 r. Centrum rozdziela w otwartych konkursach środki pochodzące z budżetu państwa przeznaczone na finansowanie badań podstawowych.

 

„Chcieliśmy się zorientować, co działalności NCN wysoko ocenianej przez członków podkomisji przeszkadza w warstwie ustawowej” – mówiła dziennikarzom Krystyna Łybacka, przewodnicząca podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego. „Ponawiamy prośbę do władz Krakowa i do wszystkich, którzy mogą pomóc o znalezienie nowej siedziby Centrum, bo płacenie 2 mln zł czynszu rocznie jest niegospodarnością. Te pieniądze można by przeznaczyć na przykład na spłatę kredytu. Rozumiemy też, że należy zwiększyć liczbę zatrudnionych w NCN osób” – dodała.

 

Według posłów potrzebne są niewielkie zmiany legislacyjne, które przyśpieszą proces przyznawania grantów. Chodzi m.in. o uproszczenie procedury konkursów, która obecnie jest prowadzona w oparciu o Kodeks Postępowania Administracyjnego, co wiąże się z koniecznością składania ogromnej liczby podpisów oraz o wyłączenie z zamówień publicznych zakupu unikatowej aparatury, produkowanej tylko przez jedną firmę.

 

Obecnie NCN wynajmuje pomieszczenia w nowoczesnym biurowcu. Na pełnych etatach zatrudnia 99 osób. W 2011 r. jeden pracownik zajmował się 210 wnioskami o granty.

 

Według dyrektora NCN prof. Andrzeja Jajszczyka, by Narodowe Centrum Nauki działało tak jak podobne instytucje europejskie powinno zatrudniać ok. 400 osób. „Chcielibyśmy w tym roku zwiększyć zatrudnienie o 30 osób” - mówił Jajszczyk.

 

Trwają też rozmowy z władzami Krakowa ws. znalezienia nowej siedziby NCN. „Swój prestiż chcemy budować na profesjonalnym działaniu, na dobrym dzieleniu pieniędzy podatników między naukowców. Siedziba ma znaczenia drugoplanowe, ale rozmawiamy o tym. Chciałbym, żeby w tym roku zapadła decyzja o lokalizacji - budynku lub działki, na której powstałaby siedziba NCN, tak byśmy mogli odpowiednio zaplanować działania w kolejnych latach” - powiedział prof. Jajszczyk.

 

Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki prof. Michał Karoński poinformował, że jeszcze w tym roku powinny być ogłoszone dwa nowe konkursy - „Symfonia” na badania interdyscyplinarne dla dużych zespołów badawczych oraz konkurs wspólny z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dla naukowców, którzy mieli już grant z NCN, a chcą sprawdzić, w jaki sposób dotychczasowe wyniki ich badań można by zastosować w praktyce.

 

W pierwszym roku działalności NCN przejęło nadzór nad ponad 11 tys. projektów, którymi wcześniej zajmowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i ogłosiło 11 nowych konkursów, na które wpłynęło niemal 15 tys. wniosków o finansowanie. Dziewięć z tych konkursów już rozstrzygnięto. Przyznano ok. 3,2 tys. grantów.

 

Uroczysta inauguracja działalności Centrum miała miejsce 4 marca 2011 r.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

wos/ ls/ jjj/bsz

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi