05.12.2019
PL EN
18.06.2012 aktualizacja 18.06.2012

Badanie: studenci kierunków ścisłych pewniejsi swojego wyboru

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studenci kierunków ścisłych, przyrodniczych i technicznych deklarują częściej niż inni studenci, że chcą podjąć pracę zgodnie ze swoim wykształceniem i że nie zmieniliby kierunku swoich studiów - wynika z badania "Barometr edukacyjny Bayer".

Badanie zostało przeprowadzone w maju 2012 r. w 14 polskich ośrodkach akademickich przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Bayer Sp. z o.o. Wzięło w nim udział ponad 520 studentów kierunków ścisłych i technicznych, humanistyczno-społecznych oraz ekonomiczno-biznesowych. Badani byli na II lub III roku studiów I stopnia. O wynikach poinformowali przedstawiciele firmy Bayer w przesłanym PAP komunikacie.

Najbardziej pewni tego, że dostaną pracę po studiach, są studenci kierunków ścisłych przyrodniczych i technicznych. Na pytanie: "Czy łatwo jest znaleźć pracę po kierunku na którym obecnie studiujesz?", "Tak" odpowiadało w tej grupie ponad 55 proc. ankietowanych. Taką odpowiedź deklarowało 37 proc. ekonomiczno-biznesowych i tylko 23 proc. studentów kierunków humanistyczno-społecznych.

Poza tym osoby studiujące kierunki z zakresu life-science najrzadziej deklarowały, że gdyby mogły cofnąć czas, wybrałyby inny kierunek studiów. Swojego wyboru żałowało 12 proc. spośród tej grupy badanych. Mniej zadowoleni ze swojego wyboru byli inni studenci: studia chciałoby zmienić 21 proc. studentów kierunków humanistycznych i prawie 30 proc. studentów kierunków ekonomicznych.

W badaniu okazało się też, że studenci kierunków ścisłych, przyrodniczych i technicznych częściej (w 79 proc. przypadkach) niż pozostali studenci planują podjąć pracę zgodnie z wykształceniem. Takie plany ma tylko 64 proc. humanistów i 61 proc. studentów kierunków biznesowych.

"Studenci nauk ścisłych są szczęściarzami - skomentowała Izabella Anuszewska, dyrektor Działu Badań Millward Brown SMG/KRC - Z jednej strony uczą się tego, co rzeczywiście ich interesuje, a z drugiej mogą liczyć na efektywne wykorzystanie tej wiedzy w życiu zawodowym. Są wolni od rozterek nieobcych wielu studentom: czy poświęcić się pasjom i zainteresowaniom, ale liczyć z trudnościami w znalezieniu pracy, czy też studiować na mało zajmujących ich kierunkach w nadziei na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia".

To druga edycja badań – pierwszą poświęcono stosunkowi licealistów do przedmiotów ścisłych. Opisywaliśmy je w serwisie Nauka w Polsce tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019