Strona główna Aktualności

Polka na podium w światowym finale FameLab

18.06.2012 Konkursy, Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Monika Koperska z Uniwersytetu Jagiellońskiego została jedną z trójki młodych badaczy nagrodzonych przez jury światowego finału konkursu na naukowego idola FameLab. Pierwsze miejsce zajął biochemik Didac Carmona z Austrii.

Monikę Koperska, która mówiła o niszczeniu papieru, jury wyróżniło równorzędnym miejscem na podium razem z Ioannisem Karypidesem z Cypru, który opowiadał o życiu plemników. Doktorantka z UJ otrzymała również nagrodę publiczności zgromadzonej na finale. Nagrody przyznano w piątek podczas Cheltenham Science Festival w Wielkiej Brytanii.

 

Zwycięzca konkursu, Didac Carmona z Uniwersytetu w Grazu, w swoim wystąpieniu mówił o tym, że w każdej chwili komórki naszych ciał popełniają samobójstwo. Dlaczego? W ciągu cyklu życiowego komórki mogą podlegać pewnym przekształceniom i powodować zagrożenie dla organizmu. W takich przypadkach organizm daje im sygnał, by popełniły samobójstwo. Jeśli jednak taki mechanizm programowalnej śmierci zawodzi, mogą pojawiać się nowotwory. Naukowcy próbują więc znajdować inne mechanizmy wymuszania śmierci określonych grup komórek. Carmona przekonywał, że to odpowiednio regulowany proces programowanej śmierci trzyma nas przy życiu.

 

Z kolei Monika Koperska w swoim trzyminutowym wykładzie przekonywała, że – nie licząc informacji wykuwanych w kamieniu - najbardziej odporną na działanie czasu formą przechowywania danych jest papier. Inne nośniki, takie jak płyty CD, pamięci USB, czy pamięć magnetyczna, nie są tak wytrzymałe. Koperska wyjaśniała, że celuloza, z której powstaje papier, jest stabilna i wytrzymała. Produkowany współcześnie dobrej jakości papier jest w stanie przetrwać 300-400 lat. A do odczytania informacji na nim zapisanych nie trzeba elektryczności. Wystarczą światło i oczy. "Nie jesteśmy jeszcze gotowi, żeby pozbyć się książek" - podsumowała swój występ.

 

Monika Koperska jest doktorantką na Wydziale Chemii UJ. Jej pasją jest chemia konserwatorska, czyli ten jej obszar, który dba o zachowanie najcenniejszych skarbów dziedzictwa kulturowego - od dzieł sztuki po książki.

 

Z wystąpień innych finalistów międzynarodowej edycji konkursu można się było m.in. dowiedzieć, że atomy wypełniające butelkę piwa pochodzą z 10 tys. gwiazd, których już nie ma, że długotrwałe głodówki nie wpływają korzystnie na zapach z ust albo że melodie układane przez komputer trudno odróżnić o od układanych przez ludzi. Jeden z finalistów przekonywał i wyjaśniał, jak wyspecjalizowane są ludzkie plemniki.

 

FameLab przypomina znane na całym świecie konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy-amatorów, tancerzy czy ekwilibrystów, w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni przedstawiciele nauk ścisłych. Uczeni biorący udział w konkursie mają trzy minuty na to, by w sposób zrozumiały opowiedzieć o ważnych zagadnieniach badawczych, którymi się zajmują.

 

Konkurs FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLab odbywają się w 14 krajach w Europie, Azji i Afryce. Dotychczas udział w nim wzięło ponad 3600 młodych badaczy z całego świata.

 

Finałowy występ Moniki Koperskiej można zobaczyć na stronie:  http://youtu.be/662eR16zF9k
 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ zan/ bsz/ agt/

Tagi: famelab
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi