15.12.2019
PL EN
29.06.2012 aktualizacja 29.06.2012

6. Europejski Kongres Matematyki rozpocznie się w poniedziałek

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad tysiąc uczonych z całego świata weźmie udział w 6. Europejskim Kongresie Matematyki (6ECM), który potrwa od poniedziałku do soboty w Krakowie. Podczas kongresu dr Andras Mathe otrzyma Międzynarodową Nagrodę im. Stefana Banacha.

Inauguracja kongresu odbędzie się w poniedziałek w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak poinformowała PAP w środę sekretarz Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Krystyna Jaworska, na kongres przybędą do Krakowa naukowcy z Europy i z największych krajów pozaeuropejskich m.in. Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Republiki Południowej Afryki, Chin, Japonii, Indii, Meksyku, Brazylii.

W programie kongresu znalazły się liczne wykłady matematyków zaproszonych przez międzynarodowy komitet naukowy oraz debaty o społecznych aspektach matematyki.

Zostaną też ogłoszone nazwiska laureatów matematycznych wyróżnień, m.in. prestiżowych nagród przyznanych młodym, zdolnym naukowcom przez Europejskie Towarzystwo Matematyczne.

Najważniejszą nagrodą wręczoną przez Polaków będzie Międzynarodowa Nagroda im. Stefana Banacha – genialnego polskiego matematyka zmarłego w 1945 r. we Lwowie - za wybitną pracę doktorską z dziedziny matematyki. Jej zdobywca dr Andras Mathe - Węgier z Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii – otrzyma 20 tys. zł ufundowanych przez krakowsko-łódzką firmę Ericpol. Doceniona praca dotyczy teorii fraktali, obiektów geometrycznych, znajdujących zastosowanie m.in. w grafice komputerowej. Wręczenie tej nagrody nastąpi w czwartek w Audytorium Maximum UJ.

W poniedziałek i wtorek angielscy popularyzatorzy matematyki, wspomagani przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Rynku Głównym i Plantach obok Collegium Novum będą promować naukę. Ich program „Math busking in Krakow” ma charakter akcji ulicznej. Popularyzatorzy chcą w sposób interesujący, m.in. za pomocą sztuki, przekonywać krakowian i turystów, że matematyka jest fascynująca.

Dr Krzysztof Deszyński z Instytutu Matematyki UJ powiedział PAP, że 6. Europejski Kongres Matematyki to największa tego rodzaju impreza w Polsce od prawie 30 lat; w 1983 r. w Warszawie odbył się Międzynarodowy Kongres Matematyków.

Kraków został wybrany na miejsce organizacji kongresu cztery lata temu w tajnym głosowaniu przez stu przedstawicieli Europejskiego Towarzystwa Matematycznego i krajowych towarzystw matematycznych. Miasto rywalizowało wówczas o prawo do zorganizowania kongresu z Wiedniem i Pragą.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ rgr/ hes/

Copyright © Fundacja PAP 2019