Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
02.07.2012 aktualizacja 02.07.2012

Trawy morskie chronią koralowe rafy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niektóre trawy morskie pomagają zmniejszać kwaśny odczyn wody wokół koralowych raf - informują naukowcy brytyjscy, australijscy i z USA w "Open Access Environmental Research Letters". Takie trawy sprzyjają ochronie raf zagrożonych wzrostem stężenia CO2.

Odmiany morskich traw, które mogą ograniczyć zakwaszenie wody w pobliżu raf koralowych i chronić je przed erozją, odkryli biolodzy ze Swansea University, Oxford University i australijskiego James Cook University.

Koralowce są niewielkimi polipami, żyjącymi w milionowych koloniach. Budują trwałe, wapienne struktury, które w odpowiednio dużej masie zaczynają tworzyć rafę, która chroni całą kolonię. Bywa, że rafy rozrastają się w podwodny wał lub grzbiet tak masywny i wielki, że opiera się on niszczącemu wpływowi fal. Ich przetrwaniu zagraża jednak dwutlenek węgla, emitowany do atmosfery przez człowieka przy okazji spalania paliw kopalnych. Jego stężenie rośnie nie tylko w atmosferze, ale i w wodach oceanów, co zmienia ich odczyn na bardziej kwasowy.

Kwaśniejsza woda działa na rafy tak, jak kwaśne owoce albo napoje nasycone dwutlenkiem węgla, niszczące szkliwo nazębne. "Na dużą skalę zmiana proporcji obecnych w wodzie związków chemicznych zawierających węgiel może sprawić, że rafy zaczną znikać, gdy tempo erozji stanie się większe od tempa przyrostu raf" - tłumaczy cytowany przez BBC biolog morski ze Swansea University, dr Richard Unsworth.

Badacz informuje jednak, że nowoodkryte odmiany traw morskich w procesie fotosyntezy zużywają obecny w wodzie dwutlenek węgla niezwykle szybko i wydajnie. W efekcie woda w ich otoczeniu staje się mniej kwaśna. "Wielce wydajne trawy morskie rosną zwykle obok raf lub wręcz w ich obrębie. Prowadzą fotosyntezę w takim tempie, że niemal widać unoszące się z nich pęcherzyki gazu" - opowiada.

Unsworth dodaje, że wartość raf nie ogranicza się do ich przyrodniczej niepowtarzalności. Wynika również z faktu, że stanowią one ostoje wielu gatunków ryb, pozwalając wyżywić miliony ludzi, głównie mieszkańców małych wysp na południowym Pacyfiku.

Informując o odkryciu badacze jednocześnie ostrzegają, że bez odpowiednich działań ochronnych aktywność ludzi, przełowienie, zanieczyszczenie chemiczne i zmiany klimatu mogą zagrozić nie tylko rafom, ale i samym trawom morskim. (PAP)

zan/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024