05.12.2019
PL EN
30.06.2012 aktualizacja 30.06.2012

45 uczonych otrzymało nominacje profesorskie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

45 uczonych otrzymało w piątek nominacje profesorskie z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Sukces każdego z państwa składa się na szansę na sukces całej polskiej nauki i szkolnictwa wyższego" – powiedział prezydent Komorowski.

Uroczystość wręczenia nominacji profesorskich odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Wśród nowo nominowanych profesorów są przedstawiciele przede wszystkim nauk medycznych, nauk o ziemi, technicznych, humanistycznych, rolniczych, ale także sztuk muzycznych i plastycznych.

Prezydent gratulując profesorom zaznaczył, ich praca, by mogła zakończyć się sukcesem, wiąże się zazwyczaj z ciężką pracą, wyrzeczeniami i ograniczeniami.

"Chciałbym wyrazić nadzieję, że sukces każdego z państwa osobno, składa się na szansę na sukces całej polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Ten sukces oznacza uzyskiwanie zdolności do konkurowania w świecie" - powiedział Komorowski.

Zaznaczył, że nie można aspirować do miana kraju nowoczesnego, modernizującego się i rozwijającego "bez poważnego zaangażowania w obszarze nauki i innowacyjności". "Gratuluję utrzymania tego typu aspiracji i ambicji. Życzę byście - dysponując tytułem profesorskim - mogli odgrywać taką rolę we własnym środowisku" – powiedział prezydent.

W piątek nominacje profesorskie otrzymali naukowcy m.in. z: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Politechniki Częstochowskiej, Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy, Gdańska i Wrocławia, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz kilku instytutów Polskiej Akademii Nauk.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019