17.09.2019
PL EN
03.07.2012 aktualizacja 03.07.2012

Badanie: 55 proc. absolwentów PW szukało pracy krócej niż miesiąc

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

55 proc. zatrudnionych absolwentów Politechniki Warszawskiej szukało pracy krócej niż miesiąc, 89 proc. uważa, że PW cieszy się prestiżem wśród pracodawców, a 84 proc. wybrałoby ją ponownie – wynika z raportu „Badanie losów Absolwentów Politechniki Warszawskiej”.

W raporcie z „Badania losów Absolwentów Politechniki Warszawskiej” czytamy, że 18 proc. absolwentów PW szukało pracy od jednego do dwóch miesięcy, a 11 proc. od dwóch do trzech miesięcy.

„Ważnym czynnikiem, pomocnym w procesie adaptacji na rynku pracy jest, według pytanych, prestiż uczelni wśród pracodawców oraz fakt ukończenia jednej z najlepszych uczelni technicznych w kraju i na świecie” – napisano w komunikacie Politechniki Warszawskiej.

89 proc. absolwentów PW, którzy wzięli udział w badaniu, uważa, że Politechnika Warszawska to uczelnia ciesząca się prestiżem wśród pracodawców. 96 proc. ankietowanych uważa, że PW zajmuje wysoką pozycję wśród krajowych uczelni.

86 proc. jest zdania, że uczelnia zapewnia dostęp do pozanaukowych rozwoju - Kół Naukowych, Stowarzyszeń. 71 proc. respondentów raczej lub zdecydowanie zgadza się z tym, że uczelnia jest otwarta na studentów zagranicznych.

Absolwenci przyznają również, że wiedza zdobyta w trakcie studiów ma swoje zastosowanie praktyczne w ich codziennej pracy, co przekłada się na satysfakcję z wykonywanych obowiązków i daje poczucie bezpieczeństwa.

„Wśród osób, które wykorzystują wiedzę ze studiów w dużym i bardzo dużym stopniu jest znacznie więcej osób bardzo zadowolonych z aktualnej pracy (76 proc.)” – czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Jak wyjaśnia Monika Foremniak z biura prasowego PW, szybko zmieniające się warunki zewnętrzne niejako wymuszają aktywne działania wśród studentów, którzy już w trakcie nauki starają się o różnego rodzaju praktyki i staże, co pozwala im nabyć cenne doświadczenia czy umiejętności społeczne.

„Studenci świadomi są trendów obowiązujących na rynku pracy. Pomocne w tym zakresie jest uczestnictwo w rozmaitych targach pracy, czytanie portali, gazet. Równie cenne są informacje od bliskich i znajomych” – mówi psycholog – doradca zawodowy Biura Karier PW Ewy Kluczek – Woźniak.

Do Biura Karier studenci zwracają się z prośbą o pomoc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej czy profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych. Średnia liczba tego typu konsultacji zawodowych sięga ok. 30 miesięcznie.

Dodatkowo młodzież akademicka korzysta z możliwości, organizowanych przez Biuro Karier w porozumieniu z Programem Rozwojowym PW, „Spotkań z Pracodawcą” czy udziału w „Dniu branżowym” – kierowanym do ściśle określonej grupy studentów danych kierunków.

Badanie przeprowadziło Biuro Karier Politechniki Warszawskiej. Absolwenci Politechniki Warszawskiej zapytani o subiektywną opinię uczelni, oceniali wagę i prawdziwość stwierdzeń, dotyczących ich Alma Mater.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019