Strona główna Aktualności

130 mln zł od NCN powędruje w ręce naukowców

05.07.2012 Granty i stypendia

Fot. Fotolia

90 naukowców otrzyma niemal 130 mln zł na realizację pionierskich badań oraz międzynarodowych projektów badawczych. Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało wyniki konkursów MAESTRO 2 i HARMONIA 2.

Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowali przedstawiciele NCN, w rozstrzygniętym właśnie konkursie MAESTRO 2 o pieniądze ubiegało się ponad 260 badaczy. Finansowanie otrzymało 40 projektów, a ich autorzy oraz uczestnicy otrzymają niemal 98 milionów złotych na realizację swoich założeń badawczych. W konkursie można było starać się o finansowanie w wysokości od 500 tys. do nawet 3 mln zł na jeden projekt.

 

Maksymalne finansowanie w tym konkursie otrzymali dwaj reprezentanci nauk o życiu: prof. Janusz Marek Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz prof. Krzysztof Selmaj z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 

Konkurs MAESTRO jest przeznaczony dla doświadczonych naukowców, realizujących pionierskie badania. Efektem tych badań mogą być odkrycia naukowe. Aby wziąć w nim udział, należy mieć co najmniej stopień naukowy doktora oraz wykazać się znacznym dorobkiem naukowym.

 

Z kolei w konkursie - HARMONIA 2, spośród ponad 280 zgłoszonych wniosków, eksperci NCN zakwalifikowali do finansowania 50 projektów o łącznej wartości 30 mln zł. O finansowanie mogli starać się naukowcy realizujący projekty we współpracy międzynarodowej z partnerem z zagranicznej instytucji. Wnioski mogli składać również naukowcy realizujący projekty w ramach programów lub inicjatyw międzynarodowych oraz polskie zespoły badawcze korzystające z wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych.

 

Najwyższe finansowanie w programie HARMONIA 2 otrzymał projekt kierowany przez prof. Romana Płanetę z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za ponad 5 mln zł jego zespół zrealizuje projekt pt. „Badanie zderzeń proton-proton, hadron-jądro oraz jądro-jądro przy relatywistycznych energiach w ramach eksperymentu NA61/SHINE przy CERN SPS” w ramach konkursu HARMONIA 2.

 

Najwięcej pieniędzy od NCN w ramach obydwu zakończonych konkursów otrzymają naukowcy z grupy nauk ścisłych i technicznych – do finansowania zakwalifikowano tu 41 projektów o wartości przekraczającej 65 milionów złotych. Przedstawiciele nauk o życiu otrzymają ponad 47 mln złotych na realizację 31 projektów, zaś humaniści oraz przedstawiciele nauk społecznych i o sztuce otrzymają nieco ponad 15 mln na sfinansowanie 18 projektów.

 

Obydwa konkursy znajdują się w stałej ofercie NCN i są ogłaszane regularnie co pół roku. Do 15 września trwa nabór wniosków w konkursach MAESTRO 3 oraz HARMONIA 3, naukowcy będą w nich mogli zdobyć w sumie 130 mln zł.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi