Strona główna Aktualności
Technologie

Projekt EAGLE uskrzydli Instytut Fizyki PAN

18.08.2012 Technologie

Foto: Fotolia

Kreatywne centrum rozwoju regionalnego oparte o inżynierię materiałową powstaje w Instytucie Fizyki PAN. Projekt EAGLE zakłada m.in. tworzenie nowych technologii wytwarzania nanomateriałów wraz z ich wszechstronną charakteryzacją na poziomie atomowym, wymianę naukową i zacieśnienie współpracy z Europejską Przestrzenią Badawczą.

Na realizację projektu Instytut otrzyma blisko 5 mln euro jako laureat prestiżowego konkursu REGPOT ogłoszonego w ramach programu specyficznego „Potencjał badawczy” (CAPACITIES), będącego częścią 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej.

 

Koordynatorem projektu o nazwie „European Action towards Leading Centre for Innovative Materials ” (akronim EAGLE) jest prof. dr hab. Leszek Sirko, dyrektor Instytut Fizyki PAN, a głównymi wykonawcami są: prof. dr hab. Tomasz Dietl, prof. dr hab. Krystyna Jabłońska oraz prof. nadzw. dr hab. Ewa Jędryka.

 

Jak wyjaśnił PAP rzecznik prasowy Instytutu Fizyki PAN w Warszawie, dr hab. Aleksander Wittlin, dzięki inicjatywie REGPOT możliwe jest kontynuowanie procesu transformacji instytucji naukowych w Polsce tak, aby prowadzone w nich badania wpisywały się w główny nurt badań prowadzonych w wiodących ośrodkach naukowych w Unii Europejskiej. Najlepsze ośrodki w nowych krajach UE mają szansę na dodatkowe zasilenie finansowe, pozwalające jak najlepiej wykorzystać istniejące zasoby i stworzyć wartość dodaną. W Instytucie Fizyki z takim założeniem powstał projekt EAGLE - jako kreatywne centrum rozwoju regionalnego, w którym rozwijane będą metody i narzędzia inżynierii materiałowej.

 

„Silną stroną Instytutu Fizyki jest m.in. opracowywanie nowych materiałów i nanostruktur o własnościach potrzebnych dla zastosowań. Projekt EAGLE zakłada rozbudowę i modernizację infrastruktury, czyli narzędzi i procesów badawczych w Instytucie - głównie z przeznaczeniem do chemicznej, strukturalnej i spinowej charakteryzacji nowych materiałów. Rozwijane będą najróżniejsze techniki analityczne, zarówno te, które są już w Instytucie uprawiane, jak i te wykorzystujące duże europejskie urządzenia badawcze. Kupiony zostanie również nowy sprzęt: rentgenowski spektrometr fotoemisyjny oraz rozcieńczalnikowa chłodziarka - powstaną więc nowe stanowiska badawcze" - powiedział.

 

„Trzecia rzecz to rozwój nowych technik komputerowych do projektowania nowych materiałów i modelowania ich funkcji. To jest taka dziedzina inżynierii materiałowej, która wymaga od badacza pomysłu oraz sprawnego wykorzystania narzędzi komputerowych do przewidzenia własności materiału - zanim wejdzie on do laboratorium. Jest to dużo tańsze i w wielu wypadkach efektywniejsze” – tłumaczył rzecznik Instytutu.

 

Finansowanie z programu REGPOT pozwoli Instytutowi Fizyki PAN osiągnąć pięć celów.

 

Pierwszy z nich to tworzenie wiedzy, czyli powiększenie potencjału naukowego poprzez współpracę z instytucjami europejskimi i wymianę kadr. Drugi cel to unowocześnienie laboratoriów, zakup nowych i modernizacja istniejących przyrządów naukowych.

 

Dr hab. Wittlin zwraca uwagę na trzeci cel, jakim są mechanizmy współpracy z przemysłem. Obejmuje ona zarówno transfer technologii opracowanych w Instytucie, czyli patentów i wynalazków, jak i przygotowywanie ekspertyz na potrzeby różnych gałęzi przemysłu w oparciu o posiadaną wiedzę i środki. W to założenie wpisana jest również funkcja stymulująca tworzenie nowych technologii, instytucji i firm - w oparciu o opracowania powstające w Instytucie.

 

Czwarty cel to poprawienie integracji z Europejską Przestrzenią Badawczą. Jak wyliczał rzecznik, chodzi tu o wykorzystanie wielkich instalacji naukowych, takich jak silne źródła promieniowania rentgenowskiego - synchrotrony, źródła neutronów, laboratoria silnych pól magnetycznych.

 

„Pogłębienie tej współpracy, jak i współudział Instytutu w tworzeniu przyszłych projektów badawczych w skali UE pozwoli nam być nie tylko konsumentem projektów europejskich w perspektywie VII PR i programu Horyzont 2020, ale również w jakimś stopniu ich autorem” – uważa dr hab. Wittlin.

 

Piąty cel to promocja i upowszechnianie projektu w skali krajowej i międzynarodowej. Dwie najważniejsze grupy docelowe to przemysł - biznesmeni, którym należy przedstawić korzyści, jakie mogliby mieć ze współpracy z Instytutem oraz młodzież szkół średnich i akademicka, czyli przyszli pracownicy naukowi.

 

„W wielu sytuacjach naukowcy są mile zaskoczeni postawą ludzi biznesu, którzy przychodzą do Instytutu z konkretnymi problemami. Uczeni dysponują środkami i technikami, żeby owe zagadnienia rozwiązać. Widoczne jest zainteresowanie biznesu nowymi technologiami i tym, co powstaje w nauce. Instytut ma bardzo długą historię - jeszcze z lat 70. - tworzenia takich spin-offów w zupełnie innych realiach gospodarczych. To jest nieco trudniejsza, ale znacznie bardziej obiecująca forma współpracy z przemysłem” – ocenia dr hab. Wittlin.

 

Czy polskie firmy wchłoną nowoczesne techniki komputerowe, będące domeną potentatów światowych? Zdaniem rzecznika Instytutu Fizyki PAN firmy zagraniczne zupełnie dobrze w Polsce rozwinęły sektor B+R.

 

„Motorola ma swoje laboratorium w Krakowie, Intel utrzymuje intensywne kontakty z różnymi placówkami, również z Instytutem Fizyki. Firmy amerykańskie w coraz większym stopniu są zainteresowane współpracą i lokowaniem laboratoriów przy ośrodkach naukowych. Niektóre grupy naszego instytutu mają bardzo dobrą współpracę z laboratoriami japońskimi, gdzie prowadzą transfer technologii. Jesteśmy otwarci na zachęcanie do współpracy również polskich firm, głównie są to instytuty badawczo-przemysłowe, z którymi mamy świetną współpracę jak Instytut Technologii Elektronowej, Instytut Materiałów Elektronicznych i wiele innych” – wymienił rozmówca PAP. Zaznaczył, że skuteczny transfer technologii wymaga zaangażowania venture capital, o który na polskim rynku finansowym jest jeszcze trudno.

 

***

 

Program „Potencjał Badawczy” to największy mechanizm finansowania rozwoju badań naukowych na poziomie europejskim. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel w latach 2007-2013 prawie 54 mld euro. W ciągu ostatnich czterech lat do trzynastu polskich centrów badawczych w ramach programu Potencjał Badawczy trafiło ponad 34 mln euro dofinansowania. W ostatniej edycji konkursu, aż jedną piątą zwycięskich projektów stanowiły projekty złożone przez polskie jednostki naukowe, które uzyskały w tym konkursie dofinansowanie w wysokości 33,3 mln euro z ogólnej sumy 140 mln euro wyasygnowanej przez Komisję Europejską.

 

Pieniądze z REGPOT są Instytutowi Fizyki obiecane, uczeni mają je otrzymać w przyszłym roku. Laureatami konkursu są również: Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed (Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

kol/ agt/

Tagi: eagle , regpot
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Żądła rządzą". I niech tak lepiej zostanie "Żądła rządzą". I niech tak lepiej zostanie

Jako dziennikarz agencyjny (przyzwyczajony, że dowolnie duży przekaz ma się zmieścić w pięciu akapitach) - czuję mrowienie na plecach, biorąc do ręki książkę o niepozornych trzmielach, liczącą ponad trzysta stron. Ale te trzysta stron czyta się jednym tchem.

Więcej

Myśl na dziś

Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia.
Pitagoras

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->