Strona główna Aktualności
Technologie

Projekt EAGLE uskrzydli Instytut Fizyki PAN

18.08.2012 Technologie

Foto: Fotolia

Kreatywne centrum rozwoju regionalnego oparte o inżynierię materiałową powstaje w Instytucie Fizyki PAN. Projekt EAGLE zakłada m.in. tworzenie nowych technologii wytwarzania nanomateriałów wraz z ich wszechstronną charakteryzacją na poziomie atomowym, wymianę naukową i zacieśnienie współpracy z Europejską Przestrzenią Badawczą.

Na realizację projektu Instytut otrzyma blisko 5 mln euro jako laureat prestiżowego konkursu REGPOT ogłoszonego w ramach programu specyficznego „Potencjał badawczy” (CAPACITIES), będącego częścią 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej.

 

Koordynatorem projektu o nazwie „European Action towards Leading Centre for Innovative Materials ” (akronim EAGLE) jest prof. dr hab. Leszek Sirko, dyrektor Instytut Fizyki PAN, a głównymi wykonawcami są: prof. dr hab. Tomasz Dietl, prof. dr hab. Krystyna Jabłońska oraz prof. nadzw. dr hab. Ewa Jędryka.

 

Jak wyjaśnił PAP rzecznik prasowy Instytutu Fizyki PAN w Warszawie, dr hab. Aleksander Wittlin, dzięki inicjatywie REGPOT możliwe jest kontynuowanie procesu transformacji instytucji naukowych w Polsce tak, aby prowadzone w nich badania wpisywały się w główny nurt badań prowadzonych w wiodących ośrodkach naukowych w Unii Europejskiej. Najlepsze ośrodki w nowych krajach UE mają szansę na dodatkowe zasilenie finansowe, pozwalające jak najlepiej wykorzystać istniejące zasoby i stworzyć wartość dodaną. W Instytucie Fizyki z takim założeniem powstał projekt EAGLE - jako kreatywne centrum rozwoju regionalnego, w którym rozwijane będą metody i narzędzia inżynierii materiałowej.

 

„Silną stroną Instytutu Fizyki jest m.in. opracowywanie nowych materiałów i nanostruktur o własnościach potrzebnych dla zastosowań. Projekt EAGLE zakłada rozbudowę i modernizację infrastruktury, czyli narzędzi i procesów badawczych w Instytucie - głównie z przeznaczeniem do chemicznej, strukturalnej i spinowej charakteryzacji nowych materiałów. Rozwijane będą najróżniejsze techniki analityczne, zarówno te, które są już w Instytucie uprawiane, jak i te wykorzystujące duże europejskie urządzenia badawcze. Kupiony zostanie również nowy sprzęt: rentgenowski spektrometr fotoemisyjny oraz rozcieńczalnikowa chłodziarka - powstaną więc nowe stanowiska badawcze" - powiedział.

 

„Trzecia rzecz to rozwój nowych technik komputerowych do projektowania nowych materiałów i modelowania ich funkcji. To jest taka dziedzina inżynierii materiałowej, która wymaga od badacza pomysłu oraz sprawnego wykorzystania narzędzi komputerowych do przewidzenia własności materiału - zanim wejdzie on do laboratorium. Jest to dużo tańsze i w wielu wypadkach efektywniejsze” – tłumaczył rzecznik Instytutu.

 

Finansowanie z programu REGPOT pozwoli Instytutowi Fizyki PAN osiągnąć pięć celów.

 

Pierwszy z nich to tworzenie wiedzy, czyli powiększenie potencjału naukowego poprzez współpracę z instytucjami europejskimi i wymianę kadr. Drugi cel to unowocześnienie laboratoriów, zakup nowych i modernizacja istniejących przyrządów naukowych.

 

Dr hab. Wittlin zwraca uwagę na trzeci cel, jakim są mechanizmy współpracy z przemysłem. Obejmuje ona zarówno transfer technologii opracowanych w Instytucie, czyli patentów i wynalazków, jak i przygotowywanie ekspertyz na potrzeby różnych gałęzi przemysłu w oparciu o posiadaną wiedzę i środki. W to założenie wpisana jest również funkcja stymulująca tworzenie nowych technologii, instytucji i firm - w oparciu o opracowania powstające w Instytucie.

 

Czwarty cel to poprawienie integracji z Europejską Przestrzenią Badawczą. Jak wyliczał rzecznik, chodzi tu o wykorzystanie wielkich instalacji naukowych, takich jak silne źródła promieniowania rentgenowskiego - synchrotrony, źródła neutronów, laboratoria silnych pól magnetycznych.

 

„Pogłębienie tej współpracy, jak i współudział Instytutu w tworzeniu przyszłych projektów badawczych w skali UE pozwoli nam być nie tylko konsumentem projektów europejskich w perspektywie VII PR i programu Horyzont 2020, ale również w jakimś stopniu ich autorem” – uważa dr hab. Wittlin.

 

Piąty cel to promocja i upowszechnianie projektu w skali krajowej i międzynarodowej. Dwie najważniejsze grupy docelowe to przemysł - biznesmeni, którym należy przedstawić korzyści, jakie mogliby mieć ze współpracy z Instytutem oraz młodzież szkół średnich i akademicka, czyli przyszli pracownicy naukowi.

 

„W wielu sytuacjach naukowcy są mile zaskoczeni postawą ludzi biznesu, którzy przychodzą do Instytutu z konkretnymi problemami. Uczeni dysponują środkami i technikami, żeby owe zagadnienia rozwiązać. Widoczne jest zainteresowanie biznesu nowymi technologiami i tym, co powstaje w nauce. Instytut ma bardzo długą historię - jeszcze z lat 70. - tworzenia takich spin-offów w zupełnie innych realiach gospodarczych. To jest nieco trudniejsza, ale znacznie bardziej obiecująca forma współpracy z przemysłem” – ocenia dr hab. Wittlin.

 

Czy polskie firmy wchłoną nowoczesne techniki komputerowe, będące domeną potentatów światowych? Zdaniem rzecznika Instytutu Fizyki PAN firmy zagraniczne zupełnie dobrze w Polsce rozwinęły sektor B+R.

 

„Motorola ma swoje laboratorium w Krakowie, Intel utrzymuje intensywne kontakty z różnymi placówkami, również z Instytutem Fizyki. Firmy amerykańskie w coraz większym stopniu są zainteresowane współpracą i lokowaniem laboratoriów przy ośrodkach naukowych. Niektóre grupy naszego instytutu mają bardzo dobrą współpracę z laboratoriami japońskimi, gdzie prowadzą transfer technologii. Jesteśmy otwarci na zachęcanie do współpracy również polskich firm, głównie są to instytuty badawczo-przemysłowe, z którymi mamy świetną współpracę jak Instytut Technologii Elektronowej, Instytut Materiałów Elektronicznych i wiele innych” – wymienił rozmówca PAP. Zaznaczył, że skuteczny transfer technologii wymaga zaangażowania venture capital, o który na polskim rynku finansowym jest jeszcze trudno.

 

***

 

Program „Potencjał Badawczy” to największy mechanizm finansowania rozwoju badań naukowych na poziomie europejskim. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel w latach 2007-2013 prawie 54 mld euro. W ciągu ostatnich czterech lat do trzynastu polskich centrów badawczych w ramach programu Potencjał Badawczy trafiło ponad 34 mln euro dofinansowania. W ostatniej edycji konkursu, aż jedną piątą zwycięskich projektów stanowiły projekty złożone przez polskie jednostki naukowe, które uzyskały w tym konkursie dofinansowanie w wysokości 33,3 mln euro z ogólnej sumy 140 mln euro wyasygnowanej przez Komisję Europejską.

 

Pieniądze z REGPOT są Instytutowi Fizyki obiecane, uczeni mają je otrzymać w przyszłym roku. Laureatami konkursu są również: Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed (Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

kol/ agt/

Tagi: eagle , regpot
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->