Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
30.08.2012 aktualizacja 30.08.2012

Dzieci z nadwagą bardziej narażone na kamicę żółciową

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci i nastolatki z nadwagą są dwukrotnie bardziej narażone na kamicę żółciową niż ich rówieśnicy ważący prawidłowo – wynika z pracy amerykańskich naukowców, którą publikuje pismo “Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition”.

Umiarkowana otyłość zwiększała ryzyko tego schorzenia czterokrotnie, a skrajna otyłość – aż sześciokrotnie, zaobserwowali naukowcy z Kaiser Permanentne Southern California w Pasadenie.

„Choć kamienie żółciowe występują stosunkowo często u otyłych dorosłych, to u dzieci i młodzieży występowały w przeszłości rzadko” – komentuje kierująca badaniami dr Corinna Koebnick. Jej zdaniem, najnowsze wyniki potwierdzają ostatnie alarmujące trendy polegające na tym, że młodzi ludzie, którzy są otyli, częściej cierpią na schorzenia uważane za typowe dla wieku dorosłego.

Zespół dr Koebnick przeanalizował informacje z elektronicznych kart zdrowia ponad 510 tys. dzieci w wieku 10-19 lat.

Okazało się, że związek między otyłością a ryzykiem kamieni żółciowych był silniejszy u dziewcząt niż u chłopców. Dziewczynki otyłe i skrajnie otyłe były odpowiednio o sześć i osiem razy bardziej narażone na kamicę żółciową niż ich rówieśniczki ważące prawidłowo lub za mało. Ryzyko dla otyłych i bardzo otyłych chłopców wyliczono – odpowiednio – na ponad dwa razy i trzy razy większe.

Gdy pod uwagę wzięto przynależność do grupy etnicznej, najbardziej narażone na kamicę żółciową okazały się być dzieci i nastolatki latynoskie.

Jak oceniają naukowcy, otyłość jest coraz bardziej powszechna wśród dzieci i nastolatków, dlatego pediatrzy mogą spodziewać się wzrostu częstości zachorowań na kamicę żółciową w tych grupach wiekowych.

„ (...) Ponieważ otyłość jest tak powszechna, pediatrzy muszą nauczyć się rozpoznawać charakterystyczne objawy kamicy żółciowej" – podkreśla współautor pracy George Longstreth.

Zalicza się do nich przede wszystkim tzw. kolkę żółciową, która charakteryzuje się napadem bólu pod prawym żebrem, zazwyczaj po ciężkostrawnym posiłku. Wielu pacjentów nie ma jednak objawów lub są one mało charakterystyczne, jak np. nudności, wzdęcia, niesmak i uczucie goryczy w ustach, ucisk pod prawym żebrem.

Choroba często powoduje przewlekłe zapalenie woreczka żółciowego. Kamienie mogą też zablokować – częściowo lub całkowicie – drogi żółciowe, z których żółć spływa do jelita. Jest to przyczyną żółtaczki mechanicznej i grozi stanem zapalnym oraz uszkodzeniem woreczka, a nawet zapaleniem trzustki. Nieleczona kamica może doprowadzić do zgonu pacjenta.

Najnowsze badania były częścią długofalowego studium o nazwie Kaiser Permanente Southern California Children\'s Health Study. Prowadzący je naukowcy wyliczyli, że w USA skrajna otyłość występuje u 7,3 proc. chłopców i u 5,5 proc. dziewcząt poniżej 20. roku życia. (PAP)

jjj/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024