Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
02.09.2012 aktualizacja 02.09.2012

Udar leczony siatką

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Małe siateczki do usuwania zakrzepów mogą bardzo pomóc w leczeniu skutków udaru mózgu - informuje pismo "Lancet".

Zakrzepy blokują tętnice, ograniczając dostęp tlenu do zaopatrywanej przez te naczynia części mózgu. Niedotlenione komórki nerwowe przestają działać i obumierają, co prowadzi do takich objawów jak niedowład kończyn czy utrata mowy. Można podać pacjentowi preparaty rozpuszczające zakrzepy - jednak trzeba to zrobić w ściśle określonym czasie, inaczej dojdzie do poważnych powikłań.

Eksperymentalnie usuwano zakrzepy także za pomocą skręconych drucików wprowadzonych do tętnic poprzez nacięcie wykonywane w pachwinie. Najnowsza metoda opiera się na wykorzystaniu maleńkich drucianych siateczek, którymi można uchwycić zakrzep, a następnie wyciągnąć go z tętnicy.

Dwa artykuły opublikowane na łamach "Lancetu" sugerują, że usuniecie zakrzepów za pomocą siatek może poprawić wyniki leczenia osób po udarze.

Podczas pierwszego z badań, przeprowadzonego na 113 pacjentach, dobre funkcjonowanie mózgu udało się po trzech miesiącach przywrócić u 58 proc. z nich, podczas gdy w przypadku skręconych drucików było to 33 proc. Użycie siateczek wiązało się również z niższą śmiertelnością.

Kolejne badania - z udziałem 178 pacjentów - wykazało, że dzięki siateczkom chorzy mieli niemal dwa razy większe szanse na niezależną egzystencję.

Zdaniem specjalistów mechaniczne odblokowywanie naczyń za pomocą siateczki pozwala działać znacznie dokładniej - o ile leki rozpuszczające zakrzep częściowo udrażniają tylko 40 proc. zaczopowanych dużych naczyń, to siateczki - od 70 do 90. proc. Działają przy tym selektywnie, co pozwala stosować je również w przypadku osób biorących leki przeciwzakrzepowe czy po niedawno przebytej operacji. Wreszcie, mogą być stosowane dużo później - w okresie od 4,5 do 8 godzin od wystąpienie objawów udaru. To bardzo ważne, gdyż rozpoznanie udaru często się opóźnia, a chory nie od razu trafia do odpowiedniego ośrodka. (PAP)

pmw/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024