Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
02.09.2012 aktualizacja 02.09.2012

Interaktywna wystawa „Nauki dawne i niedawne” w Dębicy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Interaktywną wystawę „Nauki dawne i niedawne” można od piątku oglądać w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy (Podkarpackie). Ekspozycja prezentująca zagadnienia związane z fizyką, matematyką i astronomią potrwa do 7 października.

Na ponad 40 stanowiskach tematycznych zwiedzający mogą zapoznać się z czterema grupami zagadnień: „W świecie fal”, „Między bitem i abakiem”, „Zmierzyć czas” oraz „Kąty na niebie i Ziemi”.

„Nowatorska formuła prezentacji pobudza odbiorców do kreatywnego myślenia, bo składa się z modeli obsługiwanych samodzielnie przez widza zgodnie z podanymi opisami” - zauważył Przemysław Barowicz z biura prasowego organizatora wystawy.

Dział „W świecie fal” porusza zagadnienia związane z różnymi aspektami ruchu falowego. Znajduje się tam m.in. eksponat, przy pomocy którego można narysować obraz ludzkiego głosu, a kształt tworzących się figur zależy od wysokości i natężenia głosu.

W części „Między bitem i abakiem” zwiedzający mogą na specjalnym urządzeniu poznać działanie systemu dwójkowego, który stanowi podstawę działania wszystkich komputerów. W tej części pokazane zostały metody i przyrządy służące do liczenia, począwszy od abaku, poprzez liczydło, kostki Napiera (wczesny przyrząd do mnożenia), aż do komputera, który na wystawie został pokazany „od środka”.

Natomiast tematyka działów „Zmierzyć czas” oraz „Kąty na niebie i Ziemi” dotyczy astronomii. Przy pomocy kopii historycznych przyrządów można się dowiedzieć np. jak wyznaczano położenie geograficzne na Ziemi oraz pozycje ciał niebieskich na niebie.

Wystawa przygotowana została przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie edukacyjne w Polsce. Została otwarta w Krakowie w 2000 r., a po pięciu latach rozpoczęła swoją podróż; eksponowana była w prawie 30 ośrodkach w kraju i zagranicą, a obejrzało ją łącznie około 200 tysięcy widzów.
 

PAP - Nauka w Polsce

api/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024