Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
07.09.2012 aktualizacja 07.09.2012

Witamina D może pomóc w walce z gruźlicą

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prawie 1.5 miliona ludzi umiera każdego roku z powodu gruźlicy. Badania londyńskich lekarzy wykazały, że w walce z tą groźną chorobą może pomóc witamina D – informuje serwis BBC News.

Pomysł, by przy użyciu witaminy D leczyć gruźlicę, to powrót do dawnych metod leczenia zapalenia płuc. Przed wynalezieniem antybiotyków pacjentom z gruźlicą przepisywano „przymusowe opalanie”, czyli helioterapię, która wzmagała produkcję witaminy D. Zaniechano jednak tej terapii, kiedy antybiotyki potwierdziły swoją skuteczność w walce z chorobą.

Badania opisane w "Proceedings of the National Academy of Sciences" wykazały, że osoby przyjmujące leki i witaminę dodatkowo D wyzdrowiały przeciętnie dwa tygodnie szybciej niż osoby przyjmujące tylko antybiotyk.

"To nie zastąpi antybiotyków, ale może stać się dodatkową bronią" - powiedział BBC, dr Adrian Martineau z Queen Mary University.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), 3,4 proc. nowych przypadków gruźlicy nie reaguje na dwie z głównych metod leczenia. Prof. Alison Grant z London School of Hygiene and Tropical Medicine powiedziała, że "gruźlica lekooporna jest coraz większym problemem na całym świecie i pojawienie się nowych metod leczenia gruźlicy byłoby bardzo mile widziane.”

Badacze sugerują, że dodanie witaminy D do stosowanych dotychczas kuracji może stać się bardziej wartościowe dla pacjentów, u których zwykłe leki nie dają oczekiwanych efektów.

"Suplementy z witaminą D są często podawane pacjentom, którzy mają niedobór tej witaminy i te niewielkie dawki są ogólnie rzecz biorąc bardzo bezpieczne" - dodaje Grant.

Potrzeba jednak przeprowadzić więcej testów, by sprawdzić, jaka dawka jest skuteczna i jaką postać leku przyjąć, tak by lekarze byli pewni, że mogą zalecać kurację rutynowo.

Co trzecia osoba na świecie, mimo obecności bakterii gruźlicy w organizmie, nie wykazuje żadnych objawów choroby, bo ma sprawny układ odpornościowy. Jednak u 10 proc. osób zakażonych gruźlica utajona przekształca się w groźną postać.

Prof. Peter Davies z organizacji charytatywnej TB Alert (której celem jest m.in. zwalczanie gruźlicy na świecie) proponuje, by podawać suplementy z witaminą D, na przykład w mleku, tak by zwalczyć rozwój gruźlicy utajonej. Jego zdaniem, gdyby takie działanie przyniosło rezultaty to "byłaby to ogromna rewolucja".

Lekarze sugerują, że witamina D może również pomóc w leczeniu innych chorób, np. sepsy i zapalenia płuc. (PAP)

bep/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024