Strona główna Aktualności

Muzyka ze snu

14.09.2012 Świat

Fot. Fotolia

Metodę automatycznego komponowania muzyki na podstawie wyników pomiarów organizmu śpiącego człowieka opracowali naukowcy z Finlandii.

Oprogramowanie automatycznie komponuje muzykę. Punktem wyjścia są dane związane ze snem. Bardzo wrażliwy czujnik umieszczany w materacu śpiącego pozwala mierzyć drgania wywołane biciem serca i układu oddechowego. "Na tej podstawie dedukowane są fazy snu" - tłumaczy cytowany w serwisie ScienceDaily projektant oprogramowania wykrywającego fazy snu, Joonas Paalasmaa z Wydziału Nauk Komputerowych Uniwersytetu Helsińskiego (UH).

 

"Oprogramowanie komponuje wyjątkowy utwór oparty na fazach snu, ruchu, pracy serca i oddechu. Pozwala streścić całonocny sen w trakcie kilkuminutowego utworu" - opowiada Aurora Tulilaulu, która pod okiem profesora nauk komputerowych z UH, Hannu Toivonena opracowała "kompozytorską" część oprogramowania.

 

"Pracujemy nad nowatorskim sposobem ilustrowania, lub inaczej mówiąc - doświadczania - danych. Muzyka może np. wzbudzić rozmaite odczucia, które pozwolą opisać właściwości danych. Analizy snu to naturalne, pierwsze zastosowanie" - mówi Hannu Toivonen, tłumacząc, skąd taki wybór tematu badawczego.

 

Utworów skomponowanych dzięki odczytom snu można posłuchać na stronie http://sleepmusicalization.net/ (PAP)

 

zan/ ula/

Tagi: sen , muzyka
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi