Strona główna Aktualności

Muzyka ze snu

14.09.2012 Świat

Fot. Fotolia

Metodę automatycznego komponowania muzyki na podstawie wyników pomiarów organizmu śpiącego człowieka opracowali naukowcy z Finlandii.

Oprogramowanie automatycznie komponuje muzykę. Punktem wyjścia są dane związane ze snem. Bardzo wrażliwy czujnik umieszczany w materacu śpiącego pozwala mierzyć drgania wywołane biciem serca i układu oddechowego. "Na tej podstawie dedukowane są fazy snu" - tłumaczy cytowany w serwisie ScienceDaily projektant oprogramowania wykrywającego fazy snu, Joonas Paalasmaa z Wydziału Nauk Komputerowych Uniwersytetu Helsińskiego (UH).

 

"Oprogramowanie komponuje wyjątkowy utwór oparty na fazach snu, ruchu, pracy serca i oddechu. Pozwala streścić całonocny sen w trakcie kilkuminutowego utworu" - opowiada Aurora Tulilaulu, która pod okiem profesora nauk komputerowych z UH, Hannu Toivonena opracowała "kompozytorską" część oprogramowania.

 

"Pracujemy nad nowatorskim sposobem ilustrowania, lub inaczej mówiąc - doświadczania - danych. Muzyka może np. wzbudzić rozmaite odczucia, które pozwolą opisać właściwości danych. Analizy snu to naturalne, pierwsze zastosowanie" - mówi Hannu Toivonen, tłumacząc, skąd taki wybór tematu badawczego.

 

Utworów skomponowanych dzięki odczytom snu można posłuchać na stronie http://sleepmusicalization.net/ (PAP)

 

zan/ ula/

Tagi: sen , muzyka
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Łatwiejsza jest sztuka pamiętania od sztuki zapominania.
Tadeusz Kotarbiński

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->