Strona główna Aktualności

Muzyka ze snu

14.09.2012 Świat

Fot. Fotolia

Metodę automatycznego komponowania muzyki na podstawie wyników pomiarów organizmu śpiącego człowieka opracowali naukowcy z Finlandii.

Oprogramowanie automatycznie komponuje muzykę. Punktem wyjścia są dane związane ze snem. Bardzo wrażliwy czujnik umieszczany w materacu śpiącego pozwala mierzyć drgania wywołane biciem serca i układu oddechowego. "Na tej podstawie dedukowane są fazy snu" - tłumaczy cytowany w serwisie ScienceDaily projektant oprogramowania wykrywającego fazy snu, Joonas Paalasmaa z Wydziału Nauk Komputerowych Uniwersytetu Helsińskiego (UH).

 

"Oprogramowanie komponuje wyjątkowy utwór oparty na fazach snu, ruchu, pracy serca i oddechu. Pozwala streścić całonocny sen w trakcie kilkuminutowego utworu" - opowiada Aurora Tulilaulu, która pod okiem profesora nauk komputerowych z UH, Hannu Toivonena opracowała "kompozytorską" część oprogramowania.

 

"Pracujemy nad nowatorskim sposobem ilustrowania, lub inaczej mówiąc - doświadczania - danych. Muzyka może np. wzbudzić rozmaite odczucia, które pozwolą opisać właściwości danych. Analizy snu to naturalne, pierwsze zastosowanie" - mówi Hannu Toivonen, tłumacząc, skąd taki wybór tematu badawczego.

 

Utworów skomponowanych dzięki odczytom snu można posłuchać na stronie http://sleepmusicalization.net/ (PAP)

 

zan/ ula/

Tagi: sen , muzyka
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"W poszukiwaniu zera": O historyku nauki, który szukał niczego "W poszukiwaniu zera": O historyku nauki, który szukał niczego

Zero to nic takiego? Niekoniecznie. Dla niektórych stanowi sens życia. Amir D. Aczel spędził wiele lat na poszukiwaniu, skąd się w kulturze zachodu wzięła ta cyfra. Bo okazuje się, że wcale nie było to takie oczywiste.

Więcej

Myśl na dziś

Człowiek lubiący się kształcić, nigdy nie jest bezczynny.
Monteskiusz

Nasz blog

Czytałam o tym w prasie, więc wiem lepiej niż ekspert? Czytałam o tym w prasie, więc wiem lepiej niż ekspert?

Popularyzacja nauki wiąże się z pewną konwencją. Elementami tej konwencji jest m.in. upraszczanie informacji i ubieranie ich w opowieść. Warto o tym pamiętać, kiedy wydaje się nam, że kiedy przeczytamy o czymś artykuł w prasie, to znamy się na tym temacie lepiej niż eksperci.

Więcej

Tagi

-->