Strona główna Aktualności

Muzyka ze snu

14.09.2012 Świat

Fot. Fotolia

Metodę automatycznego komponowania muzyki na podstawie wyników pomiarów organizmu śpiącego człowieka opracowali naukowcy z Finlandii.

Oprogramowanie automatycznie komponuje muzykę. Punktem wyjścia są dane związane ze snem. Bardzo wrażliwy czujnik umieszczany w materacu śpiącego pozwala mierzyć drgania wywołane biciem serca i układu oddechowego. "Na tej podstawie dedukowane są fazy snu" - tłumaczy cytowany w serwisie ScienceDaily projektant oprogramowania wykrywającego fazy snu, Joonas Paalasmaa z Wydziału Nauk Komputerowych Uniwersytetu Helsińskiego (UH).

 

"Oprogramowanie komponuje wyjątkowy utwór oparty na fazach snu, ruchu, pracy serca i oddechu. Pozwala streścić całonocny sen w trakcie kilkuminutowego utworu" - opowiada Aurora Tulilaulu, która pod okiem profesora nauk komputerowych z UH, Hannu Toivonena opracowała "kompozytorską" część oprogramowania.

 

"Pracujemy nad nowatorskim sposobem ilustrowania, lub inaczej mówiąc - doświadczania - danych. Muzyka może np. wzbudzić rozmaite odczucia, które pozwolą opisać właściwości danych. Analizy snu to naturalne, pierwsze zastosowanie" - mówi Hannu Toivonen, tłumacząc, skąd taki wybór tematu badawczego.

 

Utworów skomponowanych dzięki odczytom snu można posłuchać na stronie http://sleepmusicalization.net/ (PAP)

 

zan/ ula/

Tagi: sen , muzyka
Podziel się
Ocena: 0 głosów

Logowanie



Nie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi