Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
25.09.2012 aktualizacja 25.09.2012

NCN: w naszych konkursach nie ma limitów wiekowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W konkursach Narodowego Centrum Nauki (NCN) nie ma tak naprawdę żadnych limitów wiekowych. Jedynie w trzech z nich obowiązują okresy kwalifikujące, ale nie wlicza się do nich urlopów macierzyńskiego i wychowawczego, wykorzystanych przez kierownika projektu – wyjaśnia Magdalena Duer-Wójcik z NCN.

Przedstawicielka NCN odniosła się w ten sposób do jednej z debat IV Kongresu Kobiet, który we wrześniu odbył się w Warszawie. Jej uczestnicy mówili o konieczności zniesienia barier wiekowych w nauce, np. konieczności uzyskania habilitacji w ciągu ośmiu lat i ograniczenia wiekowe dla uczonych starających się o granty. Taki krok poprawiłby sytuację badaczek, które zamierzają założyć rodzinę i mieć dzieci.

"Limity wiekowe są ogromnym problemem. To kłody rzucane pod nogi. Dotyczą też np. dużej części grantów przyznawanych przez Narodowe Centrum Nauki" - powiedziała podczas debaty dr Małgorzata Firczuk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Magdalena Duer-Wójcik z NCN wyjaśnia, że palcówka ma w swojej ofercie siedem rodzajów konkursów, w których można wnioskować o finansowanie projektów kierowanych przez badaczy znajdujących się na różnych etapach kariery naukowej oraz staży podoktorskich.

"Faktem jest, że w dwóch konkursach na projekty badawcze przeznaczonych dla osób rozpoczynających karierę naukową, czyli Sonata i Sonata Bis oraz w konkursie na staże podoktorskie istnieje ograniczenie co do liczby lat, jakie mogą upłynąć od chwili uzyskania przez kierownika projektu lub przyszłego stażysty stopnia naukowego doktora" – czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Okresy kwalifikujące do konkursów to do 5 lat w przypadku Sonaty i staży oraz od 2 do 12 lat w przypadku Sonaty Bis. "Jednak do okresów tych nie wlicza się wykorzystanych przez kierownika projektu urlopów macierzyńskiego i wychowawczego, udzielanych na zasadach określonych w kodeksie pracy, co jest wyraźnie zaznaczone w każdym ogłoszeniu konkursowym" – informuje przedstawicielka NCN.

Oznacza to, że badaczka, która otrzymała stopień naukowy doktora osiem lat temu może wciąż ubiegać się o finansowanie projektu w konkursie Sonata, o ile przebywała na urlopach macierzyńskim i wychowawczym łącznie przez co najmniej trzy lata.

Informację o przebiegu debaty można znaleźć tutaj.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024