Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
04.10.2012 aktualizacja 04.10.2012

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 15,6 tys. studentów rozpoczęło w środę nowy rok akademicki na Uniwersytecie Opolskim. Prawie 2,9 tys. studentów przekroczyło progi uczelni po raz pierwszy.

Obejmujący ponownie funkcję rektora Uniwersytetu Opolskiego – po czteroletniej przerwie – prof. Stanisław S. Nicieja powiedział, że uniwersytet jest jednym z głównych czynników miastotwórczych w Opolu. „Sława i chwała, prestiż i duma, nauka i praca oraz klasa” to wartości, które uczelnia ma wnosić do miasta i regionu - przekonywał.

Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta mówił o potrzebie dostosowania oferty uczelni do potrzeb rynku pracy i zapowiedział, że wkrótce województwo uruchomi program stypendialny dla stu doktorantów z opolskich uczelni.

Ustępująca rektor UO prof. Krystyna Czaja, przekazując insygnia władzy rektorskiej i podsumowując mijającą kadencję podkreśliła, że był to czas rozwoju kadry, infrastruktury oraz sfery badawczej uczelni. Wspomniała o utworzonych w tym czasie 14 nowych kierunkach i kilkudziesięciu specjalizacjach oraz 100 pracownikach, którzy w tym czasie podnieśli kwalifikacje. „Wśród nich 47 doktorów uzyskało tytuł doktora habilitowanego, a 16 odebrało z rąk prezydenta RP tytuły profesorskie” - wyliczyła prof. Czaja.

Uniwersytet Opolski zdobył w ostatnich latach uprawnienia do nadawania tytułów doktorskich – w dziedzinie nauki o polityce i matematyki, a także prawo do habilitacji z biologii. W sumie uczelnia ma obecnie prawo doktoryzowania na 13 kierunkach, a habilitacji - na pięciu.

Uniwersytet Opolski liczy 18 lat, powstał z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich (1950-1994) oraz istniejącej od 1981 r. opolskiej Filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ ls/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024