Strona główna Aktualności

Kaskader z Austrii skoczy ze stratosfery

07.10.2012 Świat
epa03423689 epa03423681 Pilot Felix Baumgartner of Austria sits in his trailer during the preparations for the final manned flight of the Red Bull Stratos mission in Roswell, New Mexico, USA, 06 October 2012. Baumgartner will attempt to go supersonic when he jumps from a record altitude of 23 miles (37 km) over New Mexico.  EPA/BALAZS GARDI / RED BULL STRATOS / HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY 
Dostawca: PAP/EPA.

PAP/EPA © 2012 / BALAZS GARDI / RED BULL STRATOS

W najbliższy wtorek Austriak Felix Baumgartner zamierza pobić ustanowiony 52 lata temu światowy rekord wysokości skoku spadochronowego, przekraczając też jako pierwszy prędkość dźwięku podczas swobodnego spadania.

Skok planowany był na poniedziałek, ale z powodu porywistych wiatrów, które mają wystąpić tego dnia, wydarzenie przeniesiono na wtorek. Skok dojdzie do skutku, jeśli prędkość wiatru w momencie startu balonu, który wyniesie Austriaka na wysokość ponad 36 km, nie przekroczy ok. 3,2 km na godz.

 

Poprzedni rekord ustanowił 16 sierpnia 1960 roku Joseph Kittinger (rocznik 1928), wówczas kapitan US Air Force, skacząc z wysokości 31 333 metrów. Skok ten był częścią projektu "Excelsior III", który miał przetestować sposoby bezpiecznego sprowadzania na Ziemię pilotów samolotów katapultujących się na dużych wysokościach. Dzięki zebranym wówczas danym udało się poprawić bezpieczeństwo osób przebywających w przestrzeni okołoziemskiej oraz udoskonalić skafandry kosmiczne.

 

Joseph Kittinger od początku uczestniczy w projekcie Red Bull Stratos jako doradca i mentor 43-letniego austriackiego śmiałka.

 

Rekordowy skok ma zostać oddany w Roswell (stan Nowy Meksyk). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Baumgartner w specjalnej kapsule zostanie wyniesiony przez napełniony helem balon na wysokość ponad 36 kilometrów, poczym otworzy właz i wyskoczy.

 

Zdarzenie, nazwane Red Bull Stratos, będą transmitowały trzy odpowiednio zabezpieczone kamery umieszczone na kombinezonie a dzięki obserwacjom specjalistów nauka otrzyma nowe dane umożliwiające rozwój wiedzy medycznej i kosmicznej.

 

Długotrwałe przygotowania do tej misji obejmowały próby przeprowadzone zarówno w tunelu aerodynamicznym, jak i komorze próżniowej. Celem projektu jest równoczesne pobicie czterech liczących ponad pół wieku rekordów: najwyższy lot załogowy balonem na wysokości 36 576 metrów, najwyższy skok spadochronowy, pierwszy człowiek przekraczający prędkość dźwięku podczas spadku swobodnego oraz najdłuższy spadek swobodny (ok. 5 minut i 30 sekund).

 

Na tej wysokości powietrze jest bardzo rozrzedzone, nie stawia więc dużego oporu. Umożliwia to osiągnięcie prędkości około 1.110 kilometrów na godzinę - większej niż prędkość dźwięku na tej wysokości - ale jednocześnie wiąże się z ogromnym zagrożeniem. Bez specjalnego uciskającego ciało kombinezonu płyny ustrojowe zagotowałyby się, a człowiek w takich warunkach mógłby przeżyć zaledwie kilkanaście sekund.

 

Podczas swobodnego spadania Baumgartnerowi niezbędna będzie stabilizacja - aby nie zaczął się kręcić wokół osi. Przy tak ogromnej prędkości wirowanie mogłoby go zabić, a nawet doprowadzić do rozerwania ciała na kawałki (testy z manekinami wykazały, że rozkręcają się do 200 obrotów na minutę).

 

Roswell w Nowym Meksyku, wielu osobom kojarzące się z rzekomym odnalezieniem pozaziemskiego statku kosmicznego, wybrano ze względu na panujące tam korzystne warunki. Obszar jest słabo zaludniony, a pogoda powinna sprzyjać.

 

Dyrektor medyczny projektu Red Bull Stratos Jonathan Clark chce zbadać wpływ na ludzi przyspieszenia do prędkości ponaddźwiękowej. Clark był chirurgiem załogi podczas sześciu lotów promu kosmicznego.

 

Nikt nigdy przedtem nie osiągnął prędkości ponaddźwiękowej, nie będąc w statku powietrznym. Uzyskana wiedza ma znaleźć zastosowanie między innymi w turystyce kosmicznej; przy masowych wycieczkach na orbitę na pewno będą zdarzały się awarie wymagające ewakuacji.

 

Dyrektorem technicznym projektu jest Art Thompson - inżynier, który pomagał w opracowaniu bombowca wykonanego w technologii Stealth (B-2 Spirit).

 

Urodzony 20 kwietnia 1969 roku w austriackim Salzburgu Felix Baumgartner ma za sobą rekordowe skoki ze sławnych obiektów – na przykład z World Financial Center T101 w Tajpej, będącego jednym z najwyższych budynków na świecie. Wykonał też jeden z najniższych (a przez to bardzo niebezpiecznych) skoków - z pomnika Chrystusa w Rio de Janeiro.

 

W 2003 r. Baumgartner wykorzystał skrzydła z włókien węglowych do przelotu nad Kanałem La Manche.

 

Zdarzenie można będzie śledzić na żywo na stronie internetowej http://www.redbullstratos.com/ (PAP)

 

pmw/ jhp/ abr/ ekr/

Tagi: skok , rekord
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi