Strona główna Aktualności
Przyroda

Trzy tys. Polaków uczestniczyło w Europejskich Dniach Ptaków

09.10.2012 Ekologia, Przyroda

Fot. Fotolia

Fot. Fotolia

Trzy tys. osób z Polski uczestniczyło w weekend w obchodach Europejskich Dni Ptaków. Według wstępnych szacunków w naszym kraju policzono co najmniej 175 tys. ptaków z ponad 110 gatunków - informuje przedstawiciel Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Choć w weekend nie wszędzie dopisała pogoda, to jednak nie brakowało chętnych do obserwacji jesiennej wędrówki ptaków, a także do uczestnictwa w ponad 140 wydarzeniach organizowanych przez wolontariuszy i współpracowników Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP). Najwięcej miłośników ptaków (350 osób) zjechało na "Ptasi Piknik" na Mierzeję Wiślaną, organizowany m.in. przez Stowarzyszenie "Drapolicz".

 

Najliczniej obserwowanym gatunkiem okazała się zięba – naliczono jej ponad 33 tys. osobników. Na drugim miejscu uplasowała się czajka, której wielotysięczne stada widziano m.in. przy polderze Sątopy-Samulewo na Warmii. Trzecie miejsce zajął szpak. Według wstępnych wyników obserwatorom w Polsce udało się policzyć co najmniej 175 tys. ptaków z ponad 110 gatunków. Pełne wyniki zostaną podane na stronie www.otop.org.pl po 14 października.

 

Nie zabrakło też obserwacji ornitologicznych rzadkości. Największą sensacją był pochodzący z Ameryki Północnej biegus długoskrzydły, zaobserwowany na stawach w Kocku (lubelskie). To dopiero czwarta obserwacja tego gatunku w historii Polski. Ciekawe były również spotkania z czaplą purpurową (Objezierze w Wielkopolsce), świstunką żółtawą (działający w ramach Akcji Bałtyckiej punkt Bukowo w woj. zachodniopomorskim) czy świergotkami rdzawogardłymi (m.in. Pola Irygacyjne we Wrocławiu).

 

"Jesień to wspaniały czas dla obserwatorów ptaków. Pojawiają się rzadkości z Ameryki Północnej czy Syberii, a bardziej pospolite gatunki pojawiają się nieraz nad centrami wielkich miast, gdzie wystarczy zadrzeć głowę do góry, by chwilą zachwytu pożegnać tych niestrudzonych wędrowców" – mówi koordynator krajowych obchodów Europejskich Dni Ptaków, Antoni Marczewski z OTOP.

 

"Europejskie Dni Ptaków są znakomitą okazją do zwrócenia ludzi na wielką jesienną migrację i konieczność zapewnienia skutecznej ochrony dzikim ptakom i ich siedliskom" – mówi dyrektor Czeskiego Towarzystwa Ornitologicznego, które w tym roku pełniło funkcję europejskiego centrum koordynacyjnego, Zdenek Vermouzek. Od Portugalii po Uzbekistan i od Finlandii po Cypr w obchodach uczestniczyło 64 tys. osób, które naliczyły prawie 6 mln ptaków. Polacy, których było 3 tysiące, pod względem liczebności zajęli 3. miejsce wśród 33 państw, gdzie świętowano Europejskie Dni Ptaków.

 

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi