Strona główna Aktualności
Technologie

Coraz doskonalsza wirtualna rzeczywistość

16.10.2012 Technologie

Fot. Fotolia

Kosztem ok. 3 mln zł programiści z Gliwic opracowali nowe rozwiązania informatyczne, służące pełnemu odwzorowaniu świata realnego w wirtualnej rzeczywistości. Powstałe w ten sposób trójwymiarowe wizualizacje wykorzystywane są np. w edukacji i medycynie.

Specjaliści wskazują, że już od dobrych kilku lat trójwymiarowe filmy i animacje nie służą - jak wielu nadal sądzi – głównie rozrywce. Dziś w wirtualnej rzeczywistości szkoli się pracowników, przygotowuje rozwiązania dla nieistniejących jeszcze obiektów czy ćwiczy operacje chirurgiczne.

 

Zaawansowane technologie wirtualnej rzeczywistości czy interaktywne trójwymiarowe wizualizacje tworzone są w Gliwicach przez specjalistów z grupy i3D, która łączy swoje przedsięwzięcia biznesowe z badawczymi. Powstają tam m.in. tworzące wirtualną rzeczywistość aplikacje z rozbudowaną grafiką 3D oraz systemy projekcji trójwymiarowego obrazu.

 

Zaawansowane technologie wirtualnej rzeczywistości stosowane są np. w edukacji, inżynierii przemysłowej, architekturze, medycynie czy wojskowości. Realizacje programistów z Gliwic to m.in. studencka wycieczka do wnętrza działającego pieca hutniczego, piesza wędrówka po krętych korytarzach tankowca, czy możliwość przeprowadzenia wirtualnej operacji.

 

Z usług gliwickiej firmy korzystają takie światowe firmy jak BP, Boeing, Orange czy ExxonMobil, a w Polsce Tauron czy Jastrzębska Spółka Węglowa. Jednym ze stałych klientów spółki jest Saudi Aramco - koncern petrochemiczny z Arabii Saudyjskiej, dla którego stworzono zestaw aplikacji symulujących działanie maszyn i urządzeń, prezentację przekrojów geologicznych oraz rozwiązanie służące do obsługi największej na świecie „jaskini” wirtualnej rzeczywistości w ośrodku badawczo-szkoleniowym Saudi Aramco.

 

Taka „jaskinia” to system, dzięki któremu widz znajduje się zupełnie wewnątrz wirtualnego świata, od podłogi po sufit. Dzięki specjalnym "rękawicom" może w nim poruszać przedmioty. Całość wzbogacona jest o dźwięk i inne efekty.

 

Kilka lat temu gliwicka firma stworzyła pierwsze w tej części Europy Centrum Wizualizacji Interaktywnych. Teraz opracowała i wdrożyła najnowsze rozwiązanie - środowisko programistyczne Quazar3D, które – według przedstawicieli grupy - wzbudza zainteresowanie na całym świecie.

 

„Rozwój własnego środowiska programistycznego ma strategiczne znaczenie dla dalszego wzrostu spółki. Dzięki wprowadzeniu na rynek tego (…) rozwiązania udowadniamy, że potrafimy nie tylko korzystać z zaawansowanych technologii wirtualnej rzeczywistości, ale i wyznaczamy jej nowe standardy” – wskazał współzałożyciel i członek zarządu grupy Arkadiusz Patryas.

 

Jego zdaniem w niszowych, technologicznych dziedzinach, takich jak technologia 3D i wirtualna rzeczywistość, umiejętności i kreatywność są najlepszym potencjałem polskich specjalistów. „Mamy możliwość pokazania, że w Polsce, na Śląsku, mogą powstawać produkty i rozwiązania na światowym poziomie” – ocenił.

 

W zeszłym roku potencjał edukacyjny wirtualnej rzeczywistości odkrył m.in. Śląski Uniwersytet Medyczny, co zaowocowało przygotowanym we współpracy z i3D zestawem e-fizjologia, prezentującym wirtualne procesy fizjologiczne zwierząt. Aplikacje projektu e-fizjologia zastępują tradycyjne, niemożliwe obecnie ze względów prawnych, ćwiczenia laboratoryjne przeprowadzane na zwierzętach.

 

Wykorzystaniem technik 3D w edukacji zainteresowana jest również Politechnika Białostocka. Na szeroką skalę rozwiązania oparte o oprogramowanie Quazar3D wdrożyła Politechnika Śląska w ramach projektu InterEdu – Interaktywne Kształcenie Inżyniera. We współpracy z uczelnią powstała obszerna biblioteka wirtualnych aplikacji, dzięki czemu wszystkie zajęcia na wydziale mechanicznym technologicznym tej uczelni prowadzone są z wykorzystaniem interaktywnych aplikacji trójwymiarowych.

 

„Sposób przekazywania wiedzy zmienił się z biernego na aktywny. Pobudzamy wyobraźnię studentów, dając im możliwość zapoznania się ze wszystkimi, nawet najbardziej skomplikowanymi treściami merytorycznymi i udostępniamy narzędzia, które pozwalają spojrzeć im na problem badawczy z całkowicie innej perspektywy – np. z wnętrza omawianej konstrukcji” – wyjaśniła prof. Bożena Skołud z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

 

Dzięki wirtualnej rzeczywistości studenci mogą konfrontować wiedzę książkową z rzeczywistym działaniem maszyn lub innych urządzeń w ich naturalnym środowisku.

 

Na przygotowanie narzędzia Quazar3D grupa i3D przeznaczyła 3 mln zł. Rozwiązanie to umożliwia np. tworzenie trójwymiarowych symulacji czasu rzeczywistego oraz ich projekcję w rozbudowanych, wielościanowych systemach projekcji 3D.

 

Grupa i3D, prócz głównej siedziby w Gliwicach, ma też biura w Nowym Sączu i Houston. Zatrudnia 65 osób i nosi się z zamiarem rekrutacji kolejnych pracowników. W ubiegłym roku zysk netto grupy przekroczył 1,6 mln zł. Firma znalazła się w pierwszej siódemce zestawienia Fast 50 Deloitte wśród najszybciej rozwijających się spółek nowych technologii w Europie środkowej i wschodniej.

 

PAP - Nauka w Polsce

mab/ mlu/ ula/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi