Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
17.10.2012 aktualizacja 17.10.2012

Studia MBA Akademii Leona Koźmińskiego wśród najlepszych na świecie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studia Executive MBA (EMBA) prowadzone przez warszawską Akademię Leona Koźmińskiego (ALK) znalazły się na 46. miejscu wśród 100 czołowych programów tego typu na świecie, według rankingu opublikowanego 15 października przez „Financial Times”.

"Jest to najwyższa pozycja autorskiego programu oferowanego przez ALK w prestiżowym zestawieniu. W rankingu jest jedynym reprezentantem studiów tego typu z całej Europy Środkowo-Wschodniej" – poinformowała PAP rzecznik ALK Ewa Barlik.

W czołówce zestawienia "FT" znalazły się przede wszystkim programy międzynarodowe, w dużej części stworzone przez konsorcja uniwersytetów z różnych krajów. Od trzech lat pierwszą pozycję zajmuje program Kellog/Hong Kong UST Business School z Hongkongu (Kellog-HK UST EMBA), na drugim miejscu znalazł się amerykańsko-brytyjski EMBA – Global Americas and Europe (Columbia i London Business School), a na trzecim program Trium Global EMBA (konsorcjum HEC Paris, London School of Economics i New York University, Stern).

"W rankingu +FT+ nadal widać dominację amerykańskich szkół biznesu, które tworzą lub współtworzą niemal połowę (bo aż 45) ze 100 sklasyfikowanych programów. Do tego należy dodać sześć programów z udziałem uniwersytetów z Kanady. Drugi biegun edukacji menedżerskiej powstaje w Azji, gdzie swoją siedzibę ma już 26 czołowych programów Executive MBA" – wyjaśnia rzecznik ALK.

W zestawieniu znalazło się też wiele europejskich programów kształcenia menadżerów. Brytyjskie szkoły biznesu uczestniczą w 12 programów z rankingu „FT”. Z Francji pochodzi sześć programów EMBA, ze Szwajcarii – pięć, z Niemiec i Hiszpanii po cztery, z Holandii – trzy programy. W zestawieniu znalazły się także europejskie szkoły biznesu z Danii, Irlandii, Austrii, Włoch, Finlandii i Polski (ALK). Nowe centra edukacji MBA pojawiają się w Brazylii (trzy ośrodki), Meksyku, Kolumbii, Peru i w RPA (po jednym programie).

Oceniając szkoły biznesu „Financial Times” bierze pod uwagę trzy grupy kryteriów: związane z rozwojem kariery absolwentów (awans zawodowy, poziom rocznych dochodów i ich wzrost, zmiana pozycji absolwentów), ze zróżnicowaniem uczelni (udział kobiet w kadrze i wśród studentów, umiędzynarodowienie, czyli zagraniczni wykładowcy, studenci i doradcy) i z generowaniem idei (kwalifikacje kadry i osiągnięcia naukowe).

„Program Executive MBA tworzony jest na podstawie modelu kształcenia, jaki powstał sto lat temu w uczelniach amerykańskich, ale przez te lata był wielokrotnie modyfikowany” – mówi Sylwia Hałas-Dej, dyrektor Center of Excellence w ALK. „Dziś jest to standard międzynarodowy, potwierdzany przez organizację AMBA, która akredytuje także nasz program. Program zmienia się, wymaga bowiem dostosowywania do najnowszych trendów w edukacji menedżerskiej. My też od tego roku wprowadzamy zmiany polegające głównie na silniejszym akcentowaniu rozwoju osobistego i kariery menedżerskiej” – dodaje.

Studia Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego to półtoraroczny międzynarodowy program przeznaczony dla wyższej kadry zarządzającej. Jego absolwenci to menedżerowie polskich i zagranicznych firm, organizacji i instytucji gospodarczych. Wśród wykładowców EMBA w ALK aż jedna czwarta to zagraniczni naukowcy i specjaliści. Dyplom ukończenia Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego dotychczas otrzymało blisko 1400 osób. W tym roku studia EMBA w ALK podjęło 37 studentów w sesji, która wystartowała w marcu, a w rozpoczynającej się w październiku naukę rozpoczęło 36 osób.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024