Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
17.10.2012 aktualizacja 17.10.2012

W Poznaniu odsłonięto pomnik profesora Józefa Kostrzewskiego

Fot. Szymon Zdziebłowski Fot. Szymon Zdziebłowski

Pomnik-ławeczka prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), jednego z założycieli Uniwersytetu Poznańskiego, kierownika spektakularnych wykopalisk w Biskupinie i wieloletniego dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu odsłonięto 16 października w Ogrodzie Zamkowym obok Zamku Cesarskiego.

Pomysł uczczenia założycieli Wszechnicy Piastowskiej, z której wywodzi się obecny Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, narodził się 3 lata temu u władz instytucji i Fundacji UAM, które są jednocześnie fundatorami monumentu. Pierwszym z uhonorowanych był Heliodor Święcicki, którego ławeczka umiejscowiona jest przy Collegium Minus.

Autorem projektu pomnika wykonanego przez firmę „Brązart” z Pleszewa jest artysta rzeźbiarz Grzegorz Godawa. Monument przedstawia naukowca siedzącego na masywnej ławce, zwróconego w kierunku Collegium Maius.

Prof. Józef Kostrzewski był autorem około 1200 publikacji naukowych i popularnych. Kwerenda archiwalna wykonana w ostatnich latach przez dr. Andrzeja Prinke z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu naświetliła inne oprócz niezliczonych naukowych dokonań prof. Kostrzewskiego.

Słynny badacz był również publicystą, filantropem, działaczem patriotycznym, aktywistą ruchu abstynenckiego i stowarzyszeń religijno-etycznych, działaczem katolickim, opiekunem organizacji młodzieżowych i konspiratorem za czasów komunistycznych. Odsłonięciu pomnika towarzyszy wydawnictwo okolicznościowe autorstwa dr Prinke "Prof. Józef Kostrzewski. Jeden z Profesorów-Założycieli Uczelni", poprzedzone wstępem rektora UAM prof. dr. hab. Bronisława Marciniaka, nakreślające nieznane epizody życia naukowca.

Kostrzewski ukończył studia prehistoryczne w Berlinie, które uwieńczył doktoratem. Pierwszą pracę jako archeolog podjął w kwietniu 1914 r. w Muzeum im. Mielżyńskich w Poznaniu, zlokalizowanym w gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Tuż przed powstaniem wielkopolskim naukowiec ukrywał tam zbiegłego z armii niemieckiej Wincentego Wierzejewskiego, jednego z późniejszych przywódców powstania, jak również innych polskich harcerzy-dezerterów.

Był pomysłodawcą i realizatorem wielu inicjatyw naukowych, oświatowych i społecznych. Wśród nich znajdują się: Towarzystwo Prehistoryczne, lokalne komórki Towarzystwa Tomasza Zana w gimnazjach w Ostrowie Wlkp., Gnieźnie i Poznaniu, wielkopolski oddział Stowarzyszenia "Eleusis", "Worek" - szkolna kasa zapomogowa z czasów nauki w gimnazjum gnieźnieńskim, Towarzystwo Muzealne w Poznaniu, Towarzystwo Wykładów Naukowych.

Dużą rolę przez całe życie przykładał do kształcenia młodzieży. Podczas studiów medycznych we Wrocławiu Kostrzewski prowadził tajne nauczanie wśród młodzieży polskiej. W czasach studiów w Berlinie aktywnie funkcjonował w środowisku polskiego harcerstwa. W latach międzywojennych pełnił funkcję kuratora w organizacjach akademickich: harcerstwie, Młodzieży Wszechpolskiej i w korporacji studenckiej !Filomatia Posnaniensa. Prof. Kostrzewski był aktywny naukowo i społecznie aż do późnej starości.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024