Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
28.10.2012 aktualizacja 28.10.2012

„Heweliusz” czeka na hasło dla swojej misji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uczniowie z całej Polski mogą wymyślić hasło dla misji satelity Heweliusz, który już w 2013 roku poleci w kosmos. Hasło i imiona zwycięzców zostaną wygrawerowane na satelicie, a złożony z nadesłanych na konkurs prac artystycznych obraz zostanie wgrany do pamięci pokładowej satelity.

Konkurs organizuje zespół projektu BRITE-PL – budujący pierwsze polskie satelity naukowe: Lem i Heweliusz.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, których zadaniem jest wymyślenie hasła dla misji satelity Heweliusz oraz wykonanie pracy artystycznej związanej z Janem Heweliuszem, jego życiem, twórczością albo projektem naukowym jego imienia.

Każda zgłoszona praca zostanie sfotografowana, a obraz złożony ze wszystkich prac - wgrany do pamięci pokładowej satelity Heweliusz i umieszczony na orbicie wraz z satelitą. Z kolei hasło i imiona zwycięzców zostaną wygrawerowane na satelicie.

Szkoły zainteresowane udziałem w konkursie powinny wyznaczyć osobę kontaktową - koordynatora. Osoba ta otrzyma dodatkowe informacje oraz będzie odpowiedzialna za zbieranie prac uczniów i przesłanie ich do organizatora.

Konkurs potrwa do 17 listopada tego roku. Zgłoszenia mogą przesyłać zarówno uczniowie, grupy, klasy, jak i szkoły. Tydzień po zakończeniu konkursu komisja konkursowa ogłosi wyniki: hasło i imiona zwycięzców.

"Heweliusz" i "Lem" to pierwsze polskie satelity naukowe. Skonstruowano je w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK) we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ich budowę wystrzelenie i eksploatację 14,2 mln zł.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie: http://www.hewelianum.pl/index.php/aktualnosci,357

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024