Strona główna Aktualności

Eksperci Uniwersytetu Dzieci w moskiewskim Muzeum Politechnicznym

05.11.2012 Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Świat fizyki, chemii, ekologii, biologii oraz geologii w Muzeum Politechnicznym w Moskwie przybliżali rosyjskim dzieciom naukowcy z najlepszych polskich ośrodków badawczych. Eksperci Uniwersytetu Dzieci pod koniec października poprowadzili tam cykl zajęć dla ponad 2 tys. dzieci.

Cykl wykładów, cieszących się wśród dzieci szczególnym powodzeniem, poprowadzili naukowcy z Wydziału Chemii, Uniwersytetu Jagiellońskiego - doktorantka Monika Koperska i doktor Jakub Milczarek.

 

Już na początku pokazu Monika Koperska przykuła uwagę dzieci przychodząc na zajęcia z … brudnymi rękami! Jakub postanowił poszukać najlepszych metod usuwania brudu. Miały w tym pomóc konwencjonalne eksperymenty w zlewkach oraz odgrywany przez dzieci teatrzyk mikroskopowy, w czasie którego dzieci same miały okazję wcielić się w rolę cząsteczek.

 

Pierwszy teatrzyk miał na celu wyjaśnienie czemu wszelkie związki rozpuszczają się lepiej, gdy woda jest ciepła. Kolejny eksperyment pokazał, w jaki sposób chemicy widzą działanie mydła. Otóż jego długie łańcuchy łączą się z jednej strony z brudem, a z drugiej z wodą. Są bardzo silne i dzięki temu brud może oderwać się od powierzchni.

 

Dzieci poznały jeszcze inne zastosowanie detergentów. Substancje te nie tylko myją, ale mogą też tworzyć membrany, np. bańki mydlane. Cała sala utonęła w bańkach stworzonych przez młodych studentów.

 

Kolejne wykłady poprowadził dr Rafał Garlacz, kustosz Muzeum Zoologicznego UJ, który podczas warsztatów tłumaczył jak wygląda praca w mrowisku, a dzieci same miały szansę poczuć się jak owady i wykonywać zadania mrówek pracując w grupie. Z Krakowa do Moskwy przyjechała również Beata Stożek z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ oraz wielu innych znakomitych naukowców z polskich ośrodków badawczych.

 

Uniwersytet Dzieci to organizacja non-profit założona w Polsce w 2007 r. Jej głównym celem jest rozwój i utrzymanie zainteresowania dzieci nauką. Prowadzone zajęcia to fascynujące spotkania dzieci w wieku 6-13 lat z prawdziwą nauką i naukowcami. Prowadzą je wykładowcy z prestiżowych uczelni oraz specjaliści z wielu dziedzin wiedzy. W blokach wykładów nauczyciele angażują dzieci w nietypowe doświadczenia i eksperymenty.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

ekr/ ula/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi