26.05.2019
PL EN
07.11.2012 aktualizacja 07.11.2012

Na Uniwersytecie Śląskim otwarto Centrum Informacji i Kultury Amerykańskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Centrum Informacji i Kultury Amerykańskiej American Corner otwarto we wtorek na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Będzie to nie tylko czytelnia, ale również miejsce spotkań i szkoleń.

Ideą American Corner jest nie tylko zwiększenie dostępności do książek, płyt DVD i baz danych dotyczących Stanów Zjednoczonych, placówka będzie także miejscem wydarzeń kulturalnych oraz spotkań, w których będą mogły uczestniczyć także osoby niezwiązane z uniwersytetem.

"Otwarcie American Corner świadczy o tym, że chcemy rozszerzać nasze kontakty i współpracę z władzami, społecznością akademicką oraz instytucjami kultury na Śląsku" - powiedziała podczas otwarcia centrum konsul generalna USA w Krakowie, Ellen Germain.

Podkreśliła, że choć centrum będzie działać na terenie Uniwersytetu Śląskiego, to będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych. "Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej działają te instytucje (...), które są również aktywnie wspierane przez społeczność lokalną, szkoły, uniwersytety, biznes, instytucje kultury i indywidualnych wolontariuszy" - zaznaczyła konsul.

W American Corner w Katowicach są trzy pomieszczenia. W pierwszym znajduje się księgozbiór, w tym także książki dla dzieci. Jak powiedziała PAP koordynatorka centrum, Monika Laber, księgozbiór zawierający pozycje z zakresu literatury amerykańskiej, historii, nauk społecznych, kultury będzie nadal rozszerzany.

W drugim pomieszczeniu znajduje się sześć stanowisk komputerowych z dostępem do baz danych (m.in. naukowych i czasopism), trzecie pomieszczenie będzie miejscem projekcji filmów, organizowania wykładów i zajęć w grupach.

Obecnie na świecie działa ok. 300 American Corner, w Polsce otwarte zostały m.in. we Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ hes/

Copyright © Fundacja PAP 2019