Strona główna Aktualności
Uczelnie

Salę do symulacji rozpraw sądowych otwarto na Uniwersytecie Wrocławskim

15.11.2012 Uczelnie

Fot. Fotolia

Komputery, cyfrowy rejestrator oraz wideoterminal to część wyposażenia sali do symulacji rozpraw sądowych, którą w środę otwarto na Uniwersytecie Wrocławskim. Wrocławscy studenci jako pierwsi w Polsce będą uczyć się na oprogramowaniu wykorzystywanym w sądach.

Pomieszczenie na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego zostało umeblowane na wzór sali sądowej. Zainstalowany w nim także wideoterminal, który umożliwia przesłuchanie świadka na odległość, kamery rejestrujące zeznania świadka oraz monitorujące całą salę oraz cyfrowy rejestrator, który będzie nagrywał przebieg rozprawy.

 

Na sprzęcie zainstalowano system ReCourt, którego właścicielem jest Ministerstwo Sprawiedliwości i który jest wykorzystywany w polskich sądach.

 

Dzięki tym urządzeniom studenci mogą uczestniczyć w symulacji rozpraw sądowych spraw cywilny i karnych. „W ten sposób kształcenie studentów będzie zbliżone do tego, co ich czeka w praktyce, zarówno jako strony postępowania, jak i oskarżyciele, i sędziowie. Już na studiach będą mogli nauczyć się posługiwania tym sprzętem i oprogramowaniem” - powiedział dziennikarzom dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii prof. Włodzimierz Gromski.

 

Zajęcia z symulacji rozpraw sądowych znajdą się w nowym programie studiów jako zajęcia obowiązkowe. „W starym programie będzie można wybrać je sobie jako zajęcia fakultatywne” - powiedział.

 

Aleksandra Godek studentka III roku prawa w rozmowie z PAP podkreśliła, że symulacje wyglądają identycznie jak rozprawy prowadzone w prawdziwych sądach. „Z tym, że tu są prowadzone w całości przy pomocy e-protokołu, są w pełni interaktywne i w całości nagrywane, całkowicie wyeliminowano tu notowanie informacji przez protokolantów, wszystko jest utrwalane w pliku dźwiękowym i w formacie nagrań wideo” - mówiła.

 

Jej zdaniem dzięki zajęciom w sali symulacji rozpraw sądowych przyszli prawnicy nie tylko mogą nauczyć się posługiwania nowoczesnym sprzętem, ale również zachowań na sali rozpraw. „Mogą dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda porządek rozpraw, w jaki sposób przesłuchuje się świadków czy powołuje biegłych” - tłumaczyła.

 

Projekt uruchomienia sali kosztował wrocławską uczelnię 50 tys. zł.

 

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ ls/ jbr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi