Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
26.11.2012 aktualizacja 26.11.2012

Duża waga urodzeniowa zwiastuje większy mózg u nastolatka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci, które po przyjściu na świat ważyły ponad 4 kg często w wieku kilkunastu lat mają większe mózgi niż ich rówieśnicy, którzy mieli niższą wagę urodzeniową. Różnica ta nie wpływa jednak na inteligencję - czytamy w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

"Wiemy, że przedwczesny poród i niska waga urodzeniowa mogą wpłynąć na rozwój mózgu dziecka. Te badania pokazują, że również różnice w obrębie normalnej wagi urodzeniowej mogą pomóc przewidzieć, jak mózg będzie rozwijał się w przyszłości. Zależność ta nie została jednak jeszcze w pełni poznana" - mówi Kristine Beate Walhovd, profesor neuropsychologii z Uniwersytetu w Oslo.

Norwescy naukowcy zaobserwowali, że wśród obszarów mózgu związanych z wagą urodzeniową były te, które odpowiadają za przetwarzanie informacji. Testy nie wykazały jednak różnic pomiędzy nastolatkami w tym zakresie, co sugeruje, że w tym przypadku rozmiar mózgu nie wpływa na jego funkcjonowanie.

Podczas badań Walhovd porównywała strukturę mózgów 600 nastolatków, biorąc pod uwagę ich wiek, płeć, dochody rodziców oraz cechy dziedziczne.

Komentująca badania psycholog Rose Alvarez-Salvat z Miami Children\'s Hospital odnosi się jednak do tych wniosków sceptycznie, zauważając, że u dzieci o normalnej wadze urodzeniowej, które przyszły na świat w terminie, należałoby uwzględnić cały szereg innych czynników, które mogłyby wpłynąć na rozmiar mózgu.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024