Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prawie 300 mln zł dla naukowców od Narodowego Centrum Nauki

23.11.2012 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło kolejne edycje konkursów OPUS, PRELUDIUM i SONATA oraz pierwszą edycję SONATA BIS w grupach nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu. Nagrodzeni naukowcy otrzymają w sumie 295,6 mln zł.

Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowała Magdalena Duer-Wójcik z NCN, w grupach nauk ścisłych i technicznych (ST) oraz nauk o życiu (NZ), dla których wyniki właśnie zostały ogłoszone, złożono nieco ponad 3 tysiące wniosków.

 

Laureatów w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce (HS) NCN ma ogłosić do końca listopada. Do rozdzielenia w tym dziale nauk pozostały jeszcze ponad 54 mln zł, o które ubiega się ponad 1000 naukowców.

 

"Wiemy, że na wyniki naszych konkursów niecierpliwie czekają tysiące badaczy w całej Polsce, a także poza jej granicami. Dodatkowo, zbliża się termin zamknięcia naboru wniosków w kolejnych edycjach tych samych konkursów, w których część wnioskodawców będzie ponownie składać poprawione projekty. Dlatego podjęliśmy decyzję o jak najszybszej publikacji częściowych wyników, dla dwóch z trzech grup nauk" – wyjaśnia dyrektor NCN, prof. Andrzej Jajszczyk.

 

Nowością wśród rozstrzygniętych konkursów była SONATA BIS, konkurs skierowany do naukowców do 10 lat po doktoracie. Mogli się oni ubiegać o finansowanie projektów, w których zaplanowali stworzenie nowego zespołu badawczego pod własnym kierownictwem. W w grupach nauk ścisłych, technicznych i o życiu zostaną sfinansowane 42 projekty. Ich kierownicy zrealizują badania za ponad 48 mln zł.

 

Dużą popularnością wśród naukowców cieszył się konkurs OPUS. Mógł w nim wystartować każdy naukowiec, bez względu na wiek, posiadany stopień, tytuł czy też etap rozwoju kariery naukowej. Do finansowania w grupach nauk ścisłych, technicznych i o życiu zakwalifikowano 346 projektów na kwotę niemal 183 mln zł.

 

W konkursie PRELUDIUM o pieniądze na badania ubiegali się naukowcy rozpoczynający swoje kariery, którzy jeszcze nie posiadają stopnia naukowego doktora. W tej kategorii swoje pomysły w większości zgłaszają młodzi naukowcy, studenci studiów doktoranckich. W rozstrzygniętej na razie części konkursu zakwalifikowano w grupach nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu 302 projekty, o wartości nieco ponad 32 mln zł.

 

SONATA to z kolei konkurs dla osób posiadających stopień naukowy doktora od co najwyżej pięciu lat. W tej edycji badacze, którzy ukończyli doktorat w latach 2007-2012 mogli ubiegać się o środki finansowe na stworzenie rozwiązania metodologicznego umożliwiającego prowadzenie innowacyjnych badań lub zakup nowoczesnej aparatury. W grupie nauk ST i NZ finansowanie przyznano 80 wnioskom, na kwotę ponad 32 mln zł.

 

"Współczynnik sukcesu w grupach nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu wyniósł nieco ponad 25 proc., co oznacza, że co czwarty wnioskujący otrzyma pieniądze na przeprowadzenie zaplanowanych badań. To bardzo wysoki wynik, ale trzeba pamiętać, że to dane dla dwóch z trzech grup nauk" – podkreśla prof. Andrzej Jajszczyk.

 

Najwyższe finansowanie w grupie nauk ścisłych i technicznych, ponad 2,3 mln zł, otrzymał projekt, który będzie zrealizowany w ramach konkursu OPUS przez zespół pod kierownictwem prof. Jana Holnickiego-Szulca z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Naukowcy będą pracować nad adaptacyjną absorpcją udaru (AIA - Adaptive Impact Absorption) oraz przeprowadzą studium wykonalności jej zastosowania do redukcji szkód w kolizjach transportowych.

 

W grupie nauk o życiu rekordowe pod względem wysokości finansowania są badania prowadzone przez prof. dr hab. Sławomira Wołczyńskiego z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN (konkurs OPUS). Za niemal 1,2 mlz zł zrealizuje on projekt pt. "Udział antropogennych ksenobiotyków w rozwoju niepłodności męskiej".

 

Pełna lista laureatów konkursów w grupach nauk ST i NZ znajduje się na stronie http://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2012-11-21-wyniki-konkursow-st-nz

 

(PAP)

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Żądła rządzą". I niech tak lepiej zostanie "Żądła rządzą". I niech tak lepiej zostanie

Jako dziennikarz agencyjny (przyzwyczajony, że dowolnie duży przekaz ma się zmieścić w pięciu akapitach) - czuję mrowienie na plecach, biorąc do ręki książkę o niepozornych trzmielach, liczącą ponad trzysta stron. Ale te trzysta stron czyta się jednym tchem.

Więcej

Myśl na dziś

Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia.
Pitagoras

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->