Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
29.11.2012 aktualizacja 29.11.2012

Na Uniwersytecie Zielonogórskim będzie można uzyskać habilitację w dziedzinie astronomii

Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk fizycznych w zakresie astronomii - poinformowała PAP rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.

Jest to czwarty wydział tej uczelni posiadający prawo habilitowania. Obok astronomii takie uprawnienia UZ ma w zakresie: elektrotechniki, historii i matematyki.

Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów Naukowych przyznając uprawnienia bierze pod uwagę poziom działalności naukowej lub artystycznej jednostki oraz liczbę zatrudnionych w niej osób posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego. Warunkiem otrzymania uprawnienia było zatrudnienie na Wydziale Fizyki i Astronomii co najmniej 12 osób z tytułem profesora lub stopień doktora habilitowanego w pełnym wymiarze pracy.

"Przy czym co najmniej pięć z nich musiało reprezentować dyscyplinę, w której ubiegaliśmy się o uprawnienia – czyli astronomię. Dziś Instytut Astronomii zatrudnia trzech profesorów zwyczajnych i trzech profesorów nadzwyczajnych oraz sześciu doktorów" - powiedziała rzecznik.

Dodała, że uzyskanie możliwości habilitacji dla astronomii oznacza wzmocnienie pozycji uczelni w kraju i zagranicą.

Badania naukowe z zakresu astronomii są prowadzone w Zielonej Górze już od 1990 r. Praca zielonogórskich astronomów jest doceniana przez międzynarodowe środowisko astronomiczne. Obecnie na dorobek naukowy pracowników Instytutu składa się 158 recenzowanych publikacji.

Pracownicy Instytutu Astronomii im. Keplera zajmują się głównie badaniem pulsarów. Zespół zielonogórskich astronomów utrzymuje wiodącą pozycję w tej dziedzinie w Polsce oraz jest rozpoznawany na świecie. Ponadto prowadzone są badania z zakresu mechaniki nieba i kosmologii.

Instytut ma uprawnienia do prowadzenia studiów licencjackich i magisterskich, zaś na Wydziale Fizyki i Astronomii prowadzone są studia doktoranckie zarówno z fizyki, jak i astronomii. Posiada własne, małe obserwatorium na Wieży Braniborskiej, dzięki któremu studenci realizują własne projekty naukowe oraz rozwijają praktyczne umiejętności.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024