Strona główna Aktualności

Rozstrzygnięto VIII edycję konkursu "Popularyzator Nauki"

05.12.2012 Konkursy, Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2012

Rozstrzygnięcie konkursu "Popularyzator Nauki 2012". Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oraz redakcja "Polityki" są wśród laureatów VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis internetowy Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrody wręczono w środę w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. W uroczystości wzięła udział minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

 

Zwracając się do naukowców i dziennikarzy, minister wskazała na "ogromną wagę popularyzowania osiągnięć naukowych", mówiła o potrzebie "wprowadzania popularyzacji nauki do szkół, uczelni i codziennego życia publicznego". Rozwojowi nowoczesnych technologii towarzyszyć powinno "przełamywanie hermetycznego języka nauki" - zaznaczyła prof. Kudrycka. "Staramy się doprowadzić do tego, by rzetelnie prowadzone badania były popularyzowane tak szeroko, jak to możliwe" - powiedziała minister.

 

Prezes Polskiej Agencji Prasowej Jerzy Paciorkowski podkreślił, że serwis Nauka w Polsce PAP, organizujący konkurs "Popularyzator Nauki" wspólnie z ministerstwem, to duży sukces agencji. Poprzez swoją działalność przyczynia się do integrowania środowiska naukowego i promowania innowacyjności - powiedział podczas uroczystości prezes PAP.

 

Do konkursu "Popularyzator Nauki 2012" zgłoszono prawie siedemdziesiąt kandydatur z całej Polski. Oceniało je jury pod przewodnictwem prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera.

 

W kategorii "Naukowiec/Instytucja naukowa" laureatami są: Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie dr hab. Lech Mankiewicz oraz popularyzujące naukę małżeństwo - prof. Ewa Kulczykowska z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie i dr hab. inż. Marek Kulczykowski z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku.

 

"Prowadzenie strony internetowej +Na Tropach Tajemnic Przyrody+ i współpraca z naukowcami, którzy w nieszablonowy sposób przybliżają odbiorcom tajemnice fizyki - tak popularyzuje naukę Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie" - podali organizatorzy konkursu. Intensywną działalność popularyzatorską Instytut prowadzi od lat. Współfinansuje m.in. ogólnopolski konkurs "Science on Stage", współorganizuje krakowskie i małopolskie konkursy fizyczne. Realizował też własne niekonwencjonalne pomysły, np. filmy animowane, sztuki teatralne i talk-show.

 

Dr. hab. Lecha Mankiewicza fascynują m.in. możliwości, jakie przed popularyzacją nauki otwiera internet. Zaangażował się w Khan Academy, internetowy program wspierania nauki przedmiotów ścisłych. "Uprawia popularyzację aktywną. Popularyzacja aktywna, w odróżnieniu od pasywnej, nie polega na wygłaszaniu odczytów i pisaniu artykułów, ale na tworzeniu środowiska, w którym uczestnicy aktywnie biorą udział we wspólnych działaniach" - podkreślili naukowcy z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, którzy zgłosili Lecha Mankiewicza do konkursu.

 

Prof. Ewa Kulczykowska i dr hab. inż. Marek Kulczykowski są pomysłodawcami i gospodarzami "Letnich Spotkań z Nauką". "Wykłady wybitnych naukowców, długie naukowe dyskusje po zachodzie słońca, a dla dzieci Oranżeria Naukowa, od dziesięciu lat czekają na miłośników nauki nad jeziorem Wdzydze w otoczeniu Borów Tucholskich" - podali organizatorzy konkursu.

 

W kategorii "Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa" nagrody przyznano: Krajowemu Funduszowi na rzecz Dzieci, red. Krzysztofowi Michalskiemu z Programu Pierwszego Polskiego Radia i redakcji tygodnika "Polityka".

 

Dzięki programowi pomocy wybitnie zdolnym uczniom, prowadzonemu przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, "młodzi naukowcy" mogą uczestniczyć w specjalistycznych warsztatach badawczych w czołowych polskich ośrodkach akademickich. Odbywają seminaria, konsultacje i staże w laboratoriach, wyjeżdżają na wielodyscyplinarne obozy i imprezy naukowe, takie jak obóz w bazie rakietowej w północnej Norwegii czy warsztaty przyrodnicze w Alpach.

 

Red. Krzysztof Michalski popularyzatorem nauki jest od trzydziestu lat. Przygotowywał wiele programów poświęconych nauce, m.in. dla TVP. Obecnie w radiowej Jedynce prowadzi program "Naukowy zawrót głowy". Sam o sobie powiedział: "Staram się w miarę głęboko wchodzić w coraz to nowe tematy i spotykać coraz to nowych ludzi. Przypuszczam, że poznałem już kilka tysięcy osób uprawiających naukę. Dziennikarz polityczny nie ma takiej szansy, żeby wciąż odnajdywać w swojej pracy nowe postaci".

 

Tygodnik "Polityka" doceniono w konkursie za ciekawe artykuły popularnonaukowe, tworzenie kwartalników: Niezbędnik Inteligenta, Pomocniki: Psychologiczny, Historyczny i Medyczny, przyznawanie prestiżowych Nagród Naukowych.

 

Wyróżnienia w kategorii "Prezentacja popularnonaukowa" otrzymali: dr Tomasz Pluciński z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego - za pokazy doświadczeń chemicznych; dr Katarzyna Górak-Sosnowska z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - za prezentację "Czy islam może być cool? Muzułmańska kultura popularna"; i dr Barbara Łydżba-Kopczyńska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego - za prezentację "Czy możliwe jest doskonałe fałszerstwo dzieła sztuki?".

 

Nagrodę specjalną za całokształt działalności popularyzatorskiej odebrał Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog i biochemik. "Prof. Vetulani z lekkością porusza się po trudnych i nieraz kontrowersyjnych tematach. Przybliża odbiorcom nie tylko najnowsze odkrycia neurobiologów, ale również ważne społecznie wnioski, jakie z tych badań płyną" - poinformowali organizatorzy konkursu.

 

"Wykłady prof. Vetulaniego przyciągają rzesze ciekawskich, a liczne wywiady z naukowcem i jego artykuły w prasie czy wpisy na blogu +Piękno neurobiologii+ cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Profesor działalność popularyzatorską potrafi połączyć z działalnością naukową - jest cenionym naukowcem, a jego publikacje w prestiżowych czasopismach są wielokrotnie cytowane przez ekspertów" - podkreślono.

 

Podczas środowej uroczystości przyznano również wyróżnienia serwisu Nauka w Polsce PAP za politykę informacyjną - otrzymali je: Jacek Szymik-Kozaczko z Uniwersytetu Śląskiego i Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

 

Celem konkursu "Popularyzator Nauki", który po raz pierwszy odbył się w 2005 roku, jest promowanie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki wśród młodzieży i dorosłych.

 

Audycji w Radiu dla Ciebie poświęconej m.in. popularyzacji nauki, w której gościł red. Tomasz Trzciński i laureaci konkursu POPULARYZATOR NAUKI 2012 - dr hab. Lech Mankiewicz, dyr. Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i prof. Jan Madey z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci można posłuchać tutaj.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

jp/ hes/ jra/ agt/

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka. Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Kleiber. Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Prof. Jerzy Vetulani i prof. Barbara Kudrycka. Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Od lewej: Prof. Jerzy Vetulani, dr hab. Lech Mankiewicz i prof. Barbara Kudrycka. Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Od lewej: prof. Ewa Kulczykowska i dr hab. inż. Marek Kulczykowski, prof. Jerzy Vetulani i dr hab. Lech Mankiewicz. Fot. Paweł Wernicki/PAP

Prof. Adam Maj z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Fot. Paweł Wernicki/PAP

Red. Krzysztof Michalski z Polskiego Radia. Fot. Paweł Wernicki/PAP

Prof. Jan Madey z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Fot. Paweł Wernicki/PAP

Red. Andrzej Gorzym z Tygodnika Polityka. Fot. PAweł Wernicki

Dr Tomasz Pluciński z Uniwersytetu Gdańskiego. Fot. Paweł Wernicki

Dr Katarzyna Górak-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Fot. Paweł Wernicki/PAP

Dr Barbara Łydżba-Kopczyńska i prof. Magdalena Fikus. Fot. Paweł Wernicki/PAP

Prezentacja popularnonaukowa "Fizyka w tańcu i ruchu". Na zdjęciu dr. Elżbieta Jankowska z Politechniki Wrocławskiej i tancerka Anna Sąsiadek. Fot. Paweł Wernicki

Rzecznik Uniwersytetu Sląskiego Jacek Szymik-Kozaczko. Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Od lewej Jarosław Chrostowski i prof. Marcin Opałło z Instytutu Chemi Fizycznej. Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Rozstrzygnięcie konkursu "Popularyzator Nauki 2012". Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Rozstrzygnięcie konkursu "Popularyzator Nauki 2012". Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi