Strona główna Aktualności

Rozstrzygnięto VIII edycję konkursu "Popularyzator Nauki"

05.12.2012 Konkursy, Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2012

Rozstrzygnięcie konkursu "Popularyzator Nauki 2012". Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oraz redakcja "Polityki" są wśród laureatów VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis internetowy Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrody wręczono w środę w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. W uroczystości wzięła udział minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

 

Zwracając się do naukowców i dziennikarzy, minister wskazała na "ogromną wagę popularyzowania osiągnięć naukowych", mówiła o potrzebie "wprowadzania popularyzacji nauki do szkół, uczelni i codziennego życia publicznego". Rozwojowi nowoczesnych technologii towarzyszyć powinno "przełamywanie hermetycznego języka nauki" - zaznaczyła prof. Kudrycka. "Staramy się doprowadzić do tego, by rzetelnie prowadzone badania były popularyzowane tak szeroko, jak to możliwe" - powiedziała minister.

 

Prezes Polskiej Agencji Prasowej Jerzy Paciorkowski podkreślił, że serwis Nauka w Polsce PAP, organizujący konkurs "Popularyzator Nauki" wspólnie z ministerstwem, to duży sukces agencji. Poprzez swoją działalność przyczynia się do integrowania środowiska naukowego i promowania innowacyjności - powiedział podczas uroczystości prezes PAP.

 

Do konkursu "Popularyzator Nauki 2012" zgłoszono prawie siedemdziesiąt kandydatur z całej Polski. Oceniało je jury pod przewodnictwem prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera.

 

W kategorii "Naukowiec/Instytucja naukowa" laureatami są: Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie dr hab. Lech Mankiewicz oraz popularyzujące naukę małżeństwo - prof. Ewa Kulczykowska z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie i dr hab. inż. Marek Kulczykowski z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku.

 

"Prowadzenie strony internetowej +Na Tropach Tajemnic Przyrody+ i współpraca z naukowcami, którzy w nieszablonowy sposób przybliżają odbiorcom tajemnice fizyki - tak popularyzuje naukę Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie" - podali organizatorzy konkursu. Intensywną działalność popularyzatorską Instytut prowadzi od lat. Współfinansuje m.in. ogólnopolski konkurs "Science on Stage", współorganizuje krakowskie i małopolskie konkursy fizyczne. Realizował też własne niekonwencjonalne pomysły, np. filmy animowane, sztuki teatralne i talk-show.

 

Dr. hab. Lecha Mankiewicza fascynują m.in. możliwości, jakie przed popularyzacją nauki otwiera internet. Zaangażował się w Khan Academy, internetowy program wspierania nauki przedmiotów ścisłych. "Uprawia popularyzację aktywną. Popularyzacja aktywna, w odróżnieniu od pasywnej, nie polega na wygłaszaniu odczytów i pisaniu artykułów, ale na tworzeniu środowiska, w którym uczestnicy aktywnie biorą udział we wspólnych działaniach" - podkreślili naukowcy z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, którzy zgłosili Lecha Mankiewicza do konkursu.

 

Prof. Ewa Kulczykowska i dr hab. inż. Marek Kulczykowski są pomysłodawcami i gospodarzami "Letnich Spotkań z Nauką". "Wykłady wybitnych naukowców, długie naukowe dyskusje po zachodzie słońca, a dla dzieci Oranżeria Naukowa, od dziesięciu lat czekają na miłośników nauki nad jeziorem Wdzydze w otoczeniu Borów Tucholskich" - podali organizatorzy konkursu.

 

W kategorii "Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa" nagrody przyznano: Krajowemu Funduszowi na rzecz Dzieci, red. Krzysztofowi Michalskiemu z Programu Pierwszego Polskiego Radia i redakcji tygodnika "Polityka".

 

Dzięki programowi pomocy wybitnie zdolnym uczniom, prowadzonemu przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, "młodzi naukowcy" mogą uczestniczyć w specjalistycznych warsztatach badawczych w czołowych polskich ośrodkach akademickich. Odbywają seminaria, konsultacje i staże w laboratoriach, wyjeżdżają na wielodyscyplinarne obozy i imprezy naukowe, takie jak obóz w bazie rakietowej w północnej Norwegii czy warsztaty przyrodnicze w Alpach.

 

Red. Krzysztof Michalski popularyzatorem nauki jest od trzydziestu lat. Przygotowywał wiele programów poświęconych nauce, m.in. dla TVP. Obecnie w radiowej Jedynce prowadzi program "Naukowy zawrót głowy". Sam o sobie powiedział: "Staram się w miarę głęboko wchodzić w coraz to nowe tematy i spotykać coraz to nowych ludzi. Przypuszczam, że poznałem już kilka tysięcy osób uprawiających naukę. Dziennikarz polityczny nie ma takiej szansy, żeby wciąż odnajdywać w swojej pracy nowe postaci".

 

Tygodnik "Polityka" doceniono w konkursie za ciekawe artykuły popularnonaukowe, tworzenie kwartalników: Niezbędnik Inteligenta, Pomocniki: Psychologiczny, Historyczny i Medyczny, przyznawanie prestiżowych Nagród Naukowych.

 

Wyróżnienia w kategorii "Prezentacja popularnonaukowa" otrzymali: dr Tomasz Pluciński z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego - za pokazy doświadczeń chemicznych; dr Katarzyna Górak-Sosnowska z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - za prezentację "Czy islam może być cool? Muzułmańska kultura popularna"; i dr Barbara Łydżba-Kopczyńska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego - za prezentację "Czy możliwe jest doskonałe fałszerstwo dzieła sztuki?".

 

Nagrodę specjalną za całokształt działalności popularyzatorskiej odebrał Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog i biochemik. "Prof. Vetulani z lekkością porusza się po trudnych i nieraz kontrowersyjnych tematach. Przybliża odbiorcom nie tylko najnowsze odkrycia neurobiologów, ale również ważne społecznie wnioski, jakie z tych badań płyną" - poinformowali organizatorzy konkursu.

 

"Wykłady prof. Vetulaniego przyciągają rzesze ciekawskich, a liczne wywiady z naukowcem i jego artykuły w prasie czy wpisy na blogu +Piękno neurobiologii+ cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Profesor działalność popularyzatorską potrafi połączyć z działalnością naukową - jest cenionym naukowcem, a jego publikacje w prestiżowych czasopismach są wielokrotnie cytowane przez ekspertów" - podkreślono.

 

Podczas środowej uroczystości przyznano również wyróżnienia serwisu Nauka w Polsce PAP za politykę informacyjną - otrzymali je: Jacek Szymik-Kozaczko z Uniwersytetu Śląskiego i Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

 

Celem konkursu "Popularyzator Nauki", który po raz pierwszy odbył się w 2005 roku, jest promowanie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki wśród młodzieży i dorosłych.

 

Audycji w Radiu dla Ciebie poświęconej m.in. popularyzacji nauki, w której gościł red. Tomasz Trzciński i laureaci konkursu POPULARYZATOR NAUKI 2012 - dr hab. Lech Mankiewicz, dyr. Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i prof. Jan Madey z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci można posłuchać tutaj.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

jp/ hes/ jra/ agt/

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka. Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Kleiber. Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Prof. Jerzy Vetulani i prof. Barbara Kudrycka. Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Od lewej: Prof. Jerzy Vetulani, dr hab. Lech Mankiewicz i prof. Barbara Kudrycka. Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Od lewej: prof. Ewa Kulczykowska i dr hab. inż. Marek Kulczykowski, prof. Jerzy Vetulani i dr hab. Lech Mankiewicz. Fot. Paweł Wernicki/PAP

Prof. Adam Maj z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Fot. Paweł Wernicki/PAP

Red. Krzysztof Michalski z Polskiego Radia. Fot. Paweł Wernicki/PAP

Prof. Jan Madey z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Fot. Paweł Wernicki/PAP

Red. Andrzej Gorzym z Tygodnika Polityka. Fot. PAweł Wernicki

Dr Tomasz Pluciński z Uniwersytetu Gdańskiego. Fot. Paweł Wernicki

Dr Katarzyna Górak-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Fot. Paweł Wernicki/PAP

Dr Barbara Łydżba-Kopczyńska i prof. Magdalena Fikus. Fot. Paweł Wernicki/PAP

Prezentacja popularnonaukowa "Fizyka w tańcu i ruchu". Na zdjęciu dr. Elżbieta Jankowska z Politechniki Wrocławskiej i tancerka Anna Sąsiadek. Fot. Paweł Wernicki

Rzecznik Uniwersytetu Sląskiego Jacek Szymik-Kozaczko. Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Od lewej Jarosław Chrostowski i prof. Marcin Opałło z Instytutu Chemi Fizycznej. Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Rozstrzygnięcie konkursu "Popularyzator Nauki 2012". Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Rozstrzygnięcie konkursu "Popularyzator Nauki 2012". Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik

Jak opowiadać o nauce Kowalskiemu? Gdzie i kiedy promować wyniki badań naukowych? Jak się przygotować do wykładów popularnonaukowych czy wywiadów telewizyjnych? - odpowiedzi na te pytania naukowcy znajdą w bezpłatnym poradniku pt. "Sztuka promocji nauki" wydanym przez OPI.

Więcej

Myśl na dziś

Naukowcy usiłują przekształcić to co niemożliwe – w możliwe. Politycy często chcą przekształcić to co możliwe – w niemożliwe.
Bertrand Russell

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->