Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
09.12.2012 aktualizacja 09.12.2012

Prof. Weiler prezydentem Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego

Prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler – światowej sławy prawnik polskiego pochodzenia - został nowym prezydentem Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego (EUI) we Florencji. Decyzję podjęła Wysoka Rada EUI – poinformowało Stowarzyszenie Polskich Absolwentów EUI.

„Jestem skrępowany, ale jednocześnie usatysfakcjonowany, że mogę powrócić do mojej Alma Mater jako jej prezydent w czasie wielkich wyzwań i wielkiej nadziei w Europie” - powiedział prof. Weiler.

Prof. Joseph Weiler jest wybitnym autorytetem prawniczym światowej sławy. Specjalizuje się w prawie międzynarodowym i europejskim. Wielokrotnie zabierał także głos w sprawach światopoglądowych. Na język polski przetłumaczono jego pracę „Chrześcijańska Europa: konstytucyjny imperializm czy wielokulturowość?”.

Jak informuje Stowarzyszenie Polskich Absolwentów Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego uczony podkreśla swoje polskie pochodzenie. Jego ojciec Rabin Moses Chaim Weiler urodził się w Zamościu i był wnukiem sławnego Rabina Zamościa – Halevi Horovitza.

W 2011 r. Polska Rada Chrześcijan i Żydów uhonorowała profesora tytułem Człowieka Pojednania za rok 2011 „za postawę religijną i światopoglądową, która usuwa stereotypy dzielące chrześcijan i Żydów”.

Sławę zdobyło jego wystąpienie w sprawie wolności wieszania krzyża we włoskich szkołach, które Weiler wygłosił podczas rozprawy przez Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu w 2010 roku.

Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji został założony w 1976 r. przez państwa członkowskie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Celem Instytutu jest kształcenie na poziomie doktoranckim i post-doktoranckim oraz prowadzenia zaawansowanych badań z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.

Do tej pory mury EUI opuściło ponad 60 Polaków. Stowarzyszenie Polskich Absolwentów Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego rozpoczęło działalność w 2012 roku.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ abe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024