Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
10.12.2012 aktualizacja 10.12.2012

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu najbardziej prodoktorancką uczelnią

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zwyciężył w piątej edycji konkursu na najbardziej prodoktorancką uczelnię PRODOK. Laureatów wyłoniono podczas XIII Krajowego Zjazdu Doktorantów, który odbył się między 7 a 9 grudnia w Krakowie.

Zwyciężył Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu przed Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską. Na czwartym miejscu uplasował się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a tuż za nim ex aequo Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Gdański.

Jak poinformował Jacek Lewicki z Krajowej Rady Doktorantów, zwycięski Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu przyznaje stypendia wszystkim doktorantom. Dzięki ustalonym niższym niż ustawowe obciążeniom dydaktycznym, szerokiej ofercie grantowej z funduszy własnych uczelni czy licznym szkoleniom sprzyja pracy naukowej doktorantów.

"Najbardziej prodoktoranckie uczelnie pomagają doktorantom pozyskiwać granty zagraniczne oraz nawiązywać współpracę z przemysłem. Rozwijają studia w językach obcych oraz programy podwójnych dyplomów doktorskich z uczelniami zagranicznymi. Samorządy doktorantów mogą zaś liczyć na wsparcie swoich działań, a ich głos brany jest pod uwagę przez władze uczelni" – czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 39 uczelni prowadzących studia doktoranckie, które odpowiadały na pytania dotyczące sytuacji doktorantów w pięciu obszarach: zabezpieczenia finansowego doktorantów, wsparcia ich aktywności naukowej, samorządności, wpływu na program studiów, a także proporcji doktorantów studiujących w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

W skład kapituły oceniającej wnioski weszli prof. Józef Lubacz (przewodniczący rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz doktoranci: Dominik Bień (przewodniczący), Damian Dudała, Dominik Suligowski oraz Rafał Ogórek.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024