Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
12.12.2012 aktualizacja 12.12.2012

Lakshmi Mittal otrzyma doktorat honoris causa krakowskiej AGH

Lakshmi Mittal, właściciel i prezes koncernu ArcelorMittal, czyli największego na świecie producenta stali, otrzyma w 11 stycznia przyszłego roku godność doktora honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jak poinformował we wtorek rzecznik AGH Bartosz Dembiński, uchwałę o nadaniu tytułu Mittalowi podjął senat krakowskiej uczelni 31 października br.

W uzasadnieniu decyzji napisano, że tytuł ma być przyznany za „wkład w strategiczny rozwój oraz konsolidację branży hutniczej w skali światowej, restrukturyzację i unowocześnienie przemysłu hutniczego w Polsce, wieloletnie wspieranie współpracy naukowej i promowanie Akademii Górniczo-Hutniczej oraz umożliwianie poszerzenia wiedzy praktycznej dla studentów i oferowanie atrakcyjnych miejsc pracy dla absolwentów”.

Wniosek o nadanie godności doktora honoris causa zgłosił Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. Uzyskał pozytywne recenzje senatów Politechniki Śląskiej i Politechniki Częstochowskiej. Promotorem postępowania ws. nadania tytułu jest prof. Mirosław Karbowniczek.

Lakshmi Mittal urodcził się 15 czerwca 1950 r. w mieście Sadulpur w Radżastanie w Indiach. Jest dyrektorem generalnym oraz prezesem firmy ArcelorMittal – największego na świecie producenta stali i znaczącej firmy wydobywczej, zatrudniającej 260 tys. osób w 60 krajach.

W Polsce działa spółka ArcelorMittal Poland, która jest największym producentem stali w naszym kraju, należy do niej ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, czyli największy producent koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 12 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 15 tys. Od 2004 r. ArcelorMittal zainwestował w Polsce blisko 5 mld zł.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ amac/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024