Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
12.12.2012 aktualizacja 12.12.2012

W olsztyńskim planetarium wykład popularnonaukowy o meteorytach

W piątek 14 grudnia, w ramach cyklu prelekcji astronomicznych w olsztyńskim planetarium, będzie można posłuchać o meteorytach, a dokładniej o tym co można wywnioskować na ich podstawie odnośnie zderzeń w pasie planetoid.

Wykład odbędzie się o godzinie 17.00 w planetarium w Olsztynie. Prelekcję pt. „Meteoryty w meteorytach – ślady zderzeń w pasie planetoid” poprowadzi dr Agata Krzesińska z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Procesy impastowe, czyli wysokoenergetyczne zderzenia pomiędzy dwoma ciałami, powodują charakterystyczną deformację i powstawanie kraterów impaktowych. Ślady takich procesów możemy znaleźć na Ziemi (kratery meteorytowe), jak i na powierzchniach planetoid. W przypadku planetoid w obręb obiektu mogą zostać włączone fragmenty pochodzące od innego ciała, różniące się składem chemicznym i teksturą. Takie inkluzje występują też w meteorytach – kawałkach skał pochodzących od planetoid. Dzięki ich analizie można wnioskować o procesach zachodzących w pasie planetoid we wczesnych fazach ewolucji Układu Słonecznego.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne organizuje cykl popularnonaukowych wykładów z astronomii, które odbywają się w piątki o godzinie 17.00. Po wykładach przedstawiany jest aktualny kalendarz astronomiczny oraz aktualności astronomiczne i astronautyczne.

Przed odczytami, o godzinie 14.15, odbywają się seminaria dla nauczycieli i pracowników naukowych. Wygłasza je ten sam prelegent, co odczyt popularnonaukowy. 14 grudnia dr Agata Krzesińska przedstawi temat „Deformacje chondrytów jako zapis historii ich ciał macierzystych”.

Więcej informacji o prelekcjach można znaleźć na stronie internetowej www.planetarium.olsztyn.pl.

PAP - Nauka w Polsce PAP

cza/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024