Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
13.12.2012 aktualizacja 13.12.2012

W nocy z czwartku na piątek maksimum Geminidów

W nocy z 13 na 14 grudnia wystąpi wysokie maksimum aktywności roju Geminidów - informują strony internetowe International Meteor Ogranization (IMO).

Geminidy to jeden z najaktywniejszych rojów naszego nieba. Są aktywne od 4 do 17 grudnia, a swoje maksimum osiągają zwykle w nocy z 13 na 14 grudnia. Jeśli warunki do obserwacji dopiszą, w maksimum tym można zobaczyć ponad sto "spadających gwiazd" na godzinę.

W tym roku warunki do podziwiania tego roju są wyśmienite. Przede wszystkim nów Księżyca wypada 13 grudnia, a więc pokrywa się idealnie z momentem maksimum aktywności roju. Srebrny Glob nie będzie więc zupełnie przeszkadzał w obserwacjach. Po drugie, moment maksymalnej aktywności jest oczekiwany o godzinie 0:30 już 14 grudnia. Jest to czas idealny dla obserwatorów w Polsce, bo radiant roju (czyli miejsce, z którego wybiegają meteory) znajduje się około 60 stopni nad horyzontem. Jeśli wiec pogoda dopisze, czeka nas piękny spektakl.

Pogoda jest jednak największym problemem. Obecne prognozy sugerują, że najwięcej szans na pogodne niebo będą mieli obserwatorzy znajdujący się w Polsce południowej i na Kaszubach.

Na stronie IMO można podziwiać wykres aktywności roju generowany na bieżąco z obserwacji przesyłanych przez miłośników astronomii z całego świata. Wynika z niego, że w nocy z 11 na 12 grudnia aktywność roju sięgała już ponad 20 meteorów na godzinę.

Choć Geminidy zdają się wybiegać z konstelacji Bliźniąt, nie trzeba patrzeć dokładnie w jej kierunku. Meteory będą pojawiać się na całym niebie, warto więc wybrać do obserwacji ten obszar nieboskłonu, w którym panują najlepsze warunki (jest najciemniejszy, najmniej zasłonięty budynkami czy drzewami itp.). Należy jednak pamiętać, że do obserwacji powinno się wybrać ciemne miejsce, oddalone od świateł miejskich.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024