Strona główna Aktualności
Uczelnie

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa wyprzedza inne biblioteki cyfrowe

02.01.2013 Historia i kultura, Uczelnie
books in a row, isolated on white background,empty labels with free copy space

Fot. Fotolia

Od końca grudnia Jagiellońska Biblioreka Cyfrowa (JBC) - tworzona przez Bibliotekę Jagiellońską - jest największą biblioteką cyfrową w Polsce - poinformowała PAP rzecznik UJ, Katarzyna Pilitowska. Biblioteka udostępnia ponad 183 tys. publikacji.

Pod względem liczby publikacji JBC dorównała dotychczasowemu liderowi wśród bibliotek zrzeszonych w Federacji Bibliotek Cyfrowych - Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej. JBC tworzona jest jednak przez jedną zaledwie instytucję, a Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową tworzy ponad 20 instytucji.Po zaledwie dwóch latach istnienia JBC umożliwia dostęp do ponad 183 tys. materiałów, a liczba publikacji stale rośnie. "To dopiero początek digitalizacji. W przyszłym roku planujemy wykonać ok. 1 mln skanów" - zapowiada dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej i spodziewa się, że może być to kilkadziesiąt tysięcy pozycji.


Jak w rozmowie z PAP opowiada dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, prof. Zdzisław Pietrzyk, dużą część zdigitalizowanych i udostępnionych przez internet zbiorów stanowią czasopisma zagrożone rozpadem. Ekspert wyjaśnia, że przy produkcji papieru w. XIX zaczęto używać kwasu, który jednak sprawiał, że papier był mniej trwały. Czasopisma z XIX w. drukowane na takim papierze często dotrwały do naszych czasów w gorszym stanie niż rękopisy średniowieczne, spisywane na pergaminie lub dobrej jakości papierze.


JBC ma do spełnienia kilka ważnych zadań. Jednym z nich jest dostarczenie treści online, poprzez stronę internetową. Innym z jej celów jest zachowanie treści, które są zagrożone i mogą zniknąć. Dlatego do digitalizacji przeznaczono ponad 200 tytułów prasowych. Publikacje są odkwaszane i digitalizowane. Dzięki udostępniania ich w zdigitalizowanej formie, chronione są oryginały przed dalszym zniszczeniem.


Zbiory archiwizowane są na serwerach, zazwyczaj w plikach typu tiff, dodatkowo jako pliki na taśmach magnetycznych, a wybrane publikacje - również na mikrofilmach. Jak przyznaje prof. Pietrzyk, problemem w digitalizacji zbiorów okazują się nośniki i czytniki, które nie zawsze udaje się po jakimś czasie otworzyć - cały czas zmieniają się formaty zapisu i programy do odtwarzania danych.


Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa powstała dzięki dofinansowaniu ze środ­ków Eu­ro­pej­skie­go Fun­du­szu Roz­wo­ju Re­gio­nal­ne­go w ra­mach Pro­gra­mu Ope­ra­cyj­ne­go In­fra­struk­tu­ra i Śro­do­wi­sko na lata 2007–2013. Jak zapowiada prof. Pietrzyk, po zakończeniu programu biblioteka ma już zapewnione finansowanie na kontynuację prac.


FBC, która zrzesza większość polskich biblioteki cyfrowe udostępnia już teraz łącznie ponad 1,1 mln publikacji, z czego 15 proc. to zasoby Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej.


JBC dostępna jest na stronie http://jbc.bj.uj.edu.pl/


PAP - Nauka w Polsce


lt/ mrt/

 

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi