Strona główna Aktualności
Technologie

Studenci PW ruszają na podbój Aero Design 2013 i … szukają sponsorów

10.01.2013 Technologie, Uczelnie

Fot. PW

Członkowie Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE na Politechnice Warszawskiej przygotowują się do udziału w zawodach Aero Design 2013. Liczą na podium, ale ponieważ budżet projektu to prawie 146 tys. zł poszukują sponsorów, którzy wesprą ich pomysł.

Zawody, które odbywają się każdego roku w Brazylii i Stanach Zjednoczonych, organizuje Society of Automotive Engineers. Tegoroczne zawody odbędą się między 12 a 14 kwietnia w Van Nuys, w Kalifornii.

 

Konkurs polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu modelu latającego zdolnego do podniesienia jak największego ładunku. Jest podzielony na trzy kategorie: Micro, Regular i Advanced – do każdej z tych klas projektuje się inny samolot. Studenci PW planują wystartować we wszystkich trzech klasach.

 

Przygotowania do zawodów studenci rozpoczęli we wrześniu 2012 roku. "W momencie, kiedy ustaliliśmy już, jakie rozwiązania zastosujemy, zabraliśmy się za projektowanie - uczestniczyli w nim najbardziej doświadczeni członkowie koła. Ten etap właśnie zakończyliśmy. Przechodzimy teraz do wykonywania naszych modeli. Przydaje się każda para rąk, gdyż pracy jest dużo, a czasu niewiele. Mile widziane jest z pewnością doświadczenie modelarskie, chociaż i mniej doświadczeni członkowie znajdują zajęcie dla siebie" – mówi Adam Tomaszewski z SMKN SAE.

 

Na marzec studenci zaplanowali pierwsze obloty prototypów, w trakcie których zweryfikują nowe pomysły oraz dotychczasową pracę. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do swoich modeli młodzi naukowcy wprowadzą już tylko nieznaczne modyfikacje. Później studenci przygotują samoloty do wysłania ich do USA. Na miejscu ekipa złoży modele i przygotuje się do zawodów.

 

"W kwietniu wylatujemy do Stanów Zjednoczonych na zawody. Możliwość reprezentowania uczelni oraz kraju dostają jedynie najbardziej doświadczeni członkowie wyróżniający się swoimi umiejętnościami i zaangażowaniem – mówi Grzegorz Zieliński z SMKN SAE. -Mamy nadzieję, że znów uda nam się stanąć na podium".

 

Budżet całego projektu wyliczono na prawie 146 tys. zł. Jest to koszt budowy samolotów, opłacenia rejestracji w zawodach, biletów lotniczych czy zakwaterowania 12-osobowej ekipy w Kalifornii i pokrycia kosztów 18-dniowego pobytu załogi w USA. Członkowie Koła co roku mogą liczyć na wparcie Politechniki Warszawskiej, jednak nie jest ono wystarczające.

 

"Żeby móc wziąć udział w zawodach, potrzebujemy wsparcia sponsorów. Jesteśmy w trakcie poszukiwania firm, które chciałby z nami współpracować i mogłyby udzielić nam wsparcia finansowego, umożliwiając tym samym realizację naszego projektu. To także dzięki sponsorom możemy realizować swoje marzenia" – mówi koordynator ds. sponsoringu SMKN SAE Jacek Wegera.

 

Studenci z SMKN SAE startują w konkursie Aero Design od ponad 20 lat. W tym czasie zajęli m.in. I miejsce za podniesiony ciężar i za prezentację techniczną w kategorii Advanced w 2012 roku. W 2011 roku mogli pochwalić się m.in. I miejscem w klasyfikacji generalnej i za podniesiony ciężar w tej samej kategorii.

 

"Sukces ten nie byłby możliwy, gdyby nie ogromna ilość pracy, doświadczenia i determinacji studentów, którzy poświęcają cały swój wolny czas i energię, aby mogły powstać nasze samoloty. Dzięki pracy w Kole jesteśmy w stanie zdobyć ogromną ilość wiedzy i praktycznego doświadczenia, które procentuje w późniejszej karierze zawodowej" – mówi prezes SMKN SAE Dariusz Chrzanowski.

 

Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE działa od 1991 roku przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Udział w zawodach Aero Design jest głównym aspektem jego działalności.

 

Wszyscy zainteresowani przebiegiem zawodów albo sponsorowaniem drużyny mogą skorzystać ze strony: http://aerodesign.meil.pw.edu.pl

 

PAP – Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: aero design
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi