14.12.2019
PL EN
10.01.2013 aktualizacja 10.01.2013

Uniwersytet Jagielloński liderem rankingów Narodowego Centrum Nauki

Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskali najwięcej grantów przyznawanych przez Narodowego Centrum Nauki (NCN). W rankingach przedstawionych przez NCN drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, a trzecie Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Opublikowane przez NCN rankingi zestawiają ośrodki naukowe według liczby uzyskanych przez nie grantów oraz ich wysokości. Obejmują zwycięzców piętnastu konkursów ogłoszonych w pięciu naborach rozstrzygniętych w 2011 i 2012 roku.

Uniwersytet Jagielloński znalazł się na pierwszym miejscu zarówno pod względem liczby projektów zakwalifikowanych do finansowania, jak i według wysokości przyznanych środków. NCN przyznało 409 grantów na projekty UJ. Łączną kwota dofinansowania wyniosła ponad 156 mln zł.

Zajmujący drugą pozycję Uniwersytet Warszawski otrzymał zaledwie dwa granty mniej. Na realizację 407 grantów przyznano mu ponad 129 mln. zł.

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu uplasował się na trzeciej pozycji zestawień z 212 projektami, na łączna kwotę ponad 64 mln. zł.

Czwarte miejsce, zarówno w kategorii uzyskanych grantów jak i ich sumarycznej wysokości, zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Uzyskała 145 grantów NCN wartych ponad 61 mln. zł.

Piąte miejsce pod względem liczby finansowanych projektów zajął Uniwersytet Wrocławski otrzymując 132 granty o wartości ponad 42 mln zł. Jednak w kategorii wysokości przyznanego dofinansowania wyprzedziła go Politechnika Warszawska, która na 114 grantów zyskała ponad 50 mln. zł.

Rankingi przygotowane przez NCN obejmują łącznie 257 instytucji, którym przyznano w sumie 4360 grantów na łączną kwotę 1 mld. 537 mln. zł.

Narodowe Centrum Nauki jest rządową agencją wykonawczą, która finansuje prowadzenie badań podstawowych, czyli tych, które poszerzają wiedzę o otaczającej nas rzeczywistości. Jednak ich rezultatów zazwyczaj nie da się natychmiast wykorzystać w gospodarce. Budżet instytucji wynosi ok. 900 mln złotych, a granty stały się znaczącym źródłem przychodów najbardziej skutecznych ośrodków naukowych w Polsce.

Poszczególne listy rankingowe są dostępne na stronie: http://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/statystyki/rankingi

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2019