Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
16.01.2013 aktualizacja 16.01.2013

„Pomost” i „Homing Plus” po raz ostatni czekają na naukowców

Naukowcy, którzy chcą wziąć udział w programach „Pomost” i „Homing Plus” mają na to ostatnią szansę. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła właśnie ostatni nabór wniosków do obu konkursów. Zgłoszenia można przesyłać do 29 marca.

W ostatniej edycji konkursu „Pomost” FNP sfinansuje projekty o łącznej wartości 2,5 mln złotych. Szansę na finansowanie projektu naukowego mają rodzice-naukowcy posiadający co najmniej stopień naukowy doktora, którzy chcą powrócić do pracy naukowej po przerwach związanych z opieką nad małym dzieckiem.

Łączna wysokość grantu wynosi do 140 tys. rocznie. Finansowaniu podlega: grant badawczy (m.in. wynagrodzenie kierownika projektu, koszty prac badawczych, aparatura, materiały badawcze, koszty wymiany międzynarodowej) oraz stypendia dla maksymalnie trzech podopiecznych (studentów lub doktorantów) wyłonionych w konkursie.

Wnioski mogą składać kobiety, które posiadają dziecko w wieku do lat 4 (lub 7 lat w przypadku adopcji lub porodu mnogiego) oraz mężczyźni, którzy korzystali z urlopów lub przerw w pracy związanych z posiadaniem dziecka, przez co najmniej sześć miesięcy. Projekty w ramach programu mogą trwać od roku do dwóch lat i mogą być realizowane w niepełnym wymiarze zatrudnienia.

Na sfinansowanie projektów w ostatniej edycji konkursu „Homing Plus” FNP przeznaczyła 2,8 mln złotych. Jest on adresowany do naukowców, którzy mają co najmniej stopień naukowy doktora i znajdują się na wczesnym etapie kariery naukowej (do czterech lat po doktoracie). Program jest również otwarty dla młodych doktorów innych narodowości zainteresowanych odbyciem stażu podoktorskiego w Polsce.

Finansowanie w programie „Homing Plus” obejmuje: subsydium badawcze w wysokości do 80 tys. zł rocznie, stypendium naukowe w wysokości 5 tys. zł miesięcznie oraz stypendia naukowe w wysokości tysiąca złotych miesięcznie dla dwóch studentów realizujących jednocześnie prace magisterskie pod kierunkiem laureata programu.

Zgłoszenie do programu powinno być poprzedzone minimum dziewięciomiesięcznym pobytem w zagranicznej instytucji naukowej. Ubiegać się mogą osoby, które przyjechały do Polski nie wcześniej niż 12 miesięcy przed upływem daty składania wniosków lub planują przyjazd do Polski najpóźniej po 6 miesiącach od tej daty.

Wniosek składa kandydat wraz z polską jednostką naukową, w której prowadzone będą badania, zaś projekty realizowane w ramach programu mogą trwać od roku do dwóch lat.

Zgłoszenia do konkursów przyjmowane są za pośrednictwem elektronicznego formularza wniosku dostępnego na stronie: www.fnp.org.pl

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024