Strona główna Aktualności

Odgłosów tysięcy zwierząt można posłuchać online

20.01.2013 Świat

Fot. Fotolia

150 tys. nagrań odgłosów 9 tys. zwierząt udostępnia w internecie Macaulay Library w ramach Cornell Lab of Ornithology w stanie Nowy Jork - podały media.

W bibliotece, którą można przeszukiwać, znajduje się ponad 7,5 tys. godzin nagrań. Nie są to tylko ptaki, ale i inni przedstawiciele zwierzęcego królestwa - np. słonie i słonie morskie - podał portal LiveScience.

 

Wśród zarejestrowanych gatunków jest m.in. ptak z Nowej Gwinei - fałdowron rogaty, którego nawoływania przypominają lądowanie statku kosmicznego w filmach science fiction. W bibliotece jest też pochodzące z 1929 roku nagranie pasówki śpiewnej autorstwa założyciela Cornell Lab, Arthura Allena - najwcześniejsze ze wszystkich.

 

"Nasza kolekcja audio jest największa i najstarsza na świecie. Teraz jest też najbardziej dostępna - napisał w oświadczeniu dyrektor biblioteki Mike Webster. - Pracujemy na tym, aby usprawnić wyszukiwanie i umożliwić pobieranie plików".

 

Nagrania mogą być pomocne dla badaczy i amatorów ptaków, a nawet kustoszy muzeów, filmowców i twórców aplikacji smartfonowych, poszukujących efektów dźwiękowych.

 

"Teraz, kiedy już poddaliśmy digitalizacji zarchiwizowane analogowe nagrania, skupimy się na nowym materiale od amatorów i profesjonalistów z całego świata - powiedział opiekun projektu Greg Budney. - Poza tym słuchanie tych odgłosów to świetna zabawa. Czy słyszeliście kiedyś odgłosy wydawane pod wodą przez morsy? To niesamowite".

 

Morsów i innych hałaśliwych stworzeń można posłuchać za pośrednictwem strony: www.MacaulayLibrary.org  (PAP)

 

mrt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi