23.05.2018
PL EN
29.01.2013 aktualizacja 29.01.2013

Samotne szczury bardziej narażone na uzależnienia

Szczury, które w okresie dojrzewania trzymane są w odosobnieniu, bywają bardziej podatne na uzależnienie się od amfetaminy i alkoholu, a efekt ten utrzymuje się nawet po ich ponownym połączeniu z innymi osobnikami gatunku – stwierdzili naukowcy z University of Texas. Wyniki badania opublikowano w styczniowym numerze czasopisma Neuron.

Wybrane szczury odizolowano od reszty grupy po ukończeniu przez nie trzech tygodni. Następnie przebywały one w samotności przez około miesiąc. W przypadku szczurów ten etap życia odpowiada okresowi dojrzewania u ludzi.

Po upływie miesiąca zwierzęta zbadano pod kątem ich reakcji na pudełko zawierające amfetaminę bądź alkohol.

Większość szczurów już po jednej próbie wykazywała wyraźną preferencję dla pudełka, w którym podawano im narkotyk. Szczury z grupy kontrolnej dostrzegały związek pomiędzy opakowaniem a zawartością dopiero po wielokrotnym powtórzeniu.

Leslie Whitaker z National Institute on Drug Abuse, jedna z badaczy, podkreśliła, że choć pewne obszary szczurzego mózgu, odpowiedzialne za świadome zapamiętywanie informacji, nie funkcjonowały należycie, to doświadczenie przez szczura samotności nie wpływało na proces nieświadomego uczenia się, a wręcz go wzmocniło.

Hitoshi Morikawa, współautor badania, uważa, że osamotnienie wiąże się z brakiem wystarczającej ilości bodźców, stymulujących układ nerwowy zwierzęcia. Reakcją mózgu może być wówczas zwiększenie wrażliwości na sytuacje, w których otrzymuje on jakąkolwiek nagrodę.

Naukowcy zbadali też aktywność neuronów odpowiadających za wydzielanie się dopaminy – używki stymulują ten proces. Izolacja powoduje, że neurony dopaminowe zaczynają reagować szybciej także na różne znaczące bodźce w otoczeniu zwierzęcia (takie jak obecność pudełka).

Wyniki badania powinny skłaniać do zastanowienia się nad sytuacją dzieci, które dorastają w środowiskach nie zapewniających im odpowiedniej opieki i społecznej stymulacji.

Ponadto, jak twierdzi Morikawa, poddawany deprywacji mózg może silniej reagować nie tylko na używki, ale i inne nagrody, takie jak jedzenie. Mogłoby to być jedną z przyczyn epidemii otyłości wśród młodzieży. (PAP)

maja/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2018