Strona główna Aktualności

Samotne szczury bardziej narażone na uzależnienia

29.01.2013 Świat

Fot. Fotolia

Szczury, które w okresie dojrzewania trzymane są w odosobnieniu, bywają bardziej podatne na uzależnienie się od amfetaminy i alkoholu, a efekt ten utrzymuje się nawet po ich ponownym połączeniu z innymi osobnikami gatunku – stwierdzili naukowcy z University of Texas. Wyniki badania opublikowano w styczniowym numerze czasopisma Neuron.

Wybrane szczury odizolowano od reszty grupy po ukończeniu przez nie trzech tygodni. Następnie przebywały one w samotności przez około miesiąc. W przypadku szczurów ten etap życia odpowiada okresowi dojrzewania u ludzi.

 

Po upływie miesiąca zwierzęta zbadano pod kątem ich reakcji na pudełko zawierające amfetaminę bądź alkohol.

 

Większość szczurów już po jednej próbie wykazywała wyraźną preferencję dla pudełka, w którym podawano im narkotyk. Szczury z grupy kontrolnej dostrzegały związek pomiędzy opakowaniem a zawartością dopiero po wielokrotnym powtórzeniu.

 

Leslie Whitaker z National Institute on Drug Abuse, jedna z badaczy, podkreśliła, że choć pewne obszary szczurzego mózgu, odpowiedzialne za świadome zapamiętywanie informacji, nie funkcjonowały należycie, to doświadczenie przez szczura samotności nie wpływało na proces nieświadomego uczenia się, a wręcz go wzmocniło.

 

Hitoshi Morikawa, współautor badania, uważa, że osamotnienie wiąże się z brakiem wystarczającej ilości bodźców, stymulujących układ nerwowy zwierzęcia. Reakcją mózgu może być wówczas zwiększenie wrażliwości na sytuacje, w których otrzymuje on jakąkolwiek nagrodę.

 

Naukowcy zbadali też aktywność neuronów odpowiadających za wydzielanie się dopaminy – używki stymulują ten proces. Izolacja powoduje, że neurony dopaminowe zaczynają reagować szybciej także na różne znaczące bodźce w otoczeniu zwierzęcia (takie jak obecność pudełka).

 

Wyniki badania powinny skłaniać do zastanowienia się nad sytuacją dzieci, które dorastają w środowiskach nie zapewniających im odpowiedniej opieki i społecznej stymulacji.

 

Ponadto, jak twierdzi Morikawa, poddawany deprywacji mózg może silniej reagować nie tylko na używki, ale i inne nagrody, takie jak jedzenie. Mogłoby to być jedną z przyczyn epidemii otyłości wśród młodzieży. (PAP)

 

maja/ tot/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->