Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
14.02.2013 aktualizacja 14.02.2013

Na UW wykład o początkach kultu ognia w Azji Środkowej

Marcin Wagner, kierownik polskich wykopalisk na Topaz Gala depe w południowym Turkmenistanie będzie 15 lutego gościem cyklu archeologicznych wykładów popularnonaukowych "Cała Wstecz!... bo przeszłość ma przyszłość!" w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas wykładu pt. "Tam, gdzie urodził się Zaratusztra, czyli o początkach kultu ognia w Azji Środkowej" archeolog opowie o początkach jednej z najstarszych religii świata, zoroastryzmie. Jak będzie dowodził, jej założenia opierające się przede wszystkim na walce dobra ze złem, miały bezpośredni wpływ na inne monoteistyczne religie, przede wszystkim chrześcijaństwo, judaizm czy islam.

Polscy naukowcy w Turkmenistanie już od kilku lat badają budowle kultowe związane z zoroastryzmem. Prowadzone od 1996 roku i zakończone niedawno wykopaliska pozwoliły odsłonić na stanowisku Mele Hairam, gdzie kierownikiem badań była prof. B. Kaim, jedną z najlepiej zachowanych świątyń kultu ognia datowaną na okres partyjsko – sasanidzki.

Kolejne badania w tej samej oazie Serachs w południowym Turkmenistanie na stanowisku Topaz Gala depe niespodziewanie dostarczyły kolejnych informacji na temat sprawowanego kultu ognia z okresu, kiedy religia zoroastryjska się tworzyła (pocz. I tysiąclecia p.n.e.). W tym czasie żył Zoroaster (gr. Zaratusztra), twórca i pierwszy kodyfikator tej religii. Co odkryli polscy archeolodzy i jakie ma to znaczenie dla badań nad zoroastryzmem - tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy piątkowego spotkania na UW.

Marcin Wagner jest pracownikiem Instytutu Archeologii UW - Pracowni Badań Terenowych na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Już w czasie studiów jego zainteresowania były związane z archeologią Iranu i Azji Środkowej. W czasie studiów intensywnie uczestniczył w wykopaliskach Polskiej Misji Archeologicznej w Iranie i Azji Środkowej, z którą jest związany do dziś. Od 2009 roku prowadzi własne badania archeologiczne w południowym Turkmenistanie na stanowisku Topaz Gala depe. Dotychczas zorganizował dwie wystawy: „Palmyra – Królowa Pustyni” w Muzeum Parku Łazienki Królewskie w Warszawie oraz wraz z D. Zielińską Hawarte – „Ostatnie arcydzieła mistrzów Antyku” w PMA w Warszawie. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Wykład rozpocznie się o godz. 17.00 w Instytucie Archeologii UW (Kampus „Śródmieście”, Krakowskie Przedmieście 26/28) w Warszawie w sali 2.10, na I. piętrze. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024