Strona główna Aktualności
Technologie

Moce obliczeniowe NCBJ pomogły w rekonstrukcji przedwojennej Warszawy

21.02.2013 Technologie
Warszawa, 20.02.2013. Fragment filmu pt. "Warszawa 1935" Tomasza Gomola i Ernesta Rogalskiego, zaprezentowanego 20 bm. w Warszawie. (mr) PAP/Reprodukcja

20.02.2013. Fragment filmu pt. "Warszawa 1935" Tomasza Gomola i Ernesta Rogalskiego, zaprezentowanego 20 lutego 2013 r. w Warszawie. PAP/Reprodukcja

Centrum Informatyczne Świerk NCBJ udostępniło swoje moce obliczeniowe do produkcji filmu „Warszawa 1935”. Korzyść jest obopólna - współpraca z filmowcami pomoże uczonym budować precyzyjne modele do obserwacji skażeń rozchodzących się w przestrzeni miejskiej.

„Warszawa 1935” to krótkometrażowy film, pokazujący w technologii 3D, jak wyglądała przed II wojną stolica Polski. Rekonstrukcja cyfrowa powstała na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych.

 

Jak poinformował PAP rzecznik Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) Marek Sieczkowski, na potrzeby związane z obrazowaniem scen graficznych filmu "Warszawa 1935" specjaliści z NCBJ udostępnili producentom część mocy obliczeniowych klastra komputerowego powstającego w ramach Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ).

 

„Film +Warszawa 1935+ jest przedsięwzięciem unikalnym tak pod względem technologii, jak podejmowanej tematyki. Dla nas – pokolenia ludzi pamiętających już tylko szare blokowiska – to rzeczywistość niemalże magiczna. Wszystko to powoduje, że decyzję o wsparciu filmu dodatkowymi mocami obliczeniowymi podjęliśmy szybko i chętnie, cieszymy się, że ta wyjątkowa produkcja została zrealizowana przy naszym współudziale" – mówi kierujący projektem CIŚ prof. Wojciech Wiślicki.

 

Jednym z priorytetowych obszarów działania CIŚ jest symulowanie i monitorowanie zagrożeń radiologicznych.

 

”Istotnym aspektem tej aktywności jest modelowanie transportu i dyspersji skażeń w atmosferze. W tym celu wykonujemy m.in. skomplikowane symulacje 3D służące do wyznaczenia przepływów powietrza w kanionach ulic, pomiędzy budynkami, w tunelach oraz budynkach. Know-how zdobyty dzięki współpracy z producentami filmu +Warszawa 1935+ będzie jednym z czynników pozwalających nam w przyszłości opracowywać modele o jeszcze większym stopniu szczegółowości” – podkreśla prof. Wiślicki.

 

Funkcjonujący w Świerku klaster ma na razie w dużej mierze charakter instalacji testowej. „Rendering (obrazowanie - PAP) dużej ilości danych graficznych pozwoli nam na zebranie niezbędnych doświadczeń związanych z specyfiką przetwarzania tego typu plików” – wyjaśnia nadzorujący infrastrukturę obliczeniową Centrum Adam Padee.

 

Centrum Informatyczne Świerk świadczy usługi w zakresie przetwarzania danych na potrzeby krajowej energetyki jądrowej i konwencjonalnej, symuluje oraz monitoruje zagrożenia radiologiczne, wspiera procesy zarządzania kryzysowego, a także udostępnia posiadane zasoby obliczeniowe do badań naukowych oraz technologicznych.

 

Powstający w ramach projektu klaster komputerowy - docelowo ok. 20 tys. rdzeni obliczeniowych, 100 TB pamięci RAM i 3000 TB przestrzeni dyskowej - będzie jedną z pięciu największych tego typu instalacji w Polsce oraz jednym z najwydajniejszych superkomputerów branży energetyki jądrowej na świecie.

 

Film trafi do kin 15 marca. Jego zwiastun można obejrzeć w internecie na stronie www.warszawa1935.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi