Strona główna Aktualności
Uczelnie

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkursy dla badaczy

19.03.2013 Uczelnie, Konkursy

Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło kolejne trzy konkursy na projekty badawcze: Opus 5, Preludium 5, i Sonatę 5. Łącznie w ich ramach do rozdzielenia dla naukowców jest 240 mln zł. Termin składania wniosków w konkursach upływa 15 czerwca.

Jak poinformowało Narodowe Centrum Nauki(NCN) w poniedziałkowym komunikacie, cieszący się największym powodzeniem konkurs Opus przeznaczony jest dla wszystkich badaczy, Preludium – dla młodych naukowców, którzy jeszcze nie uzyskali stopnia naukowego doktora, a Sonata – dla osób rozpoczynających karierę naukową, które uzyskały stopień doktora nie wcześniej niż pięć lat przed rokiem złożenia wniosku.

 

W konkursie Sonata 5 projekt powinien trwać od 12 do 36 miesięcy, zaś wśród jego wykonawców może być, co najwyżej, jeden samodzielny pracownik naukowy, i to wyłącznie spoza jednostki, która zatrudnia kierownika projektu. Na realizację badań w ramach tego konkursu przeznaczono 30 mln zł.

 

„Na podstawie doświadczeń z poprzednich konkursów typu Sonata zlikwidowaliśmy ograniczenia budżetu w projekcie, także okres realizacji badań został skrócony do trzech lat. Zależy nam, aby konkurs jak najlepiej odpowiadał potrzebom młodych polskich naukowców” – podkreślił prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki.

 

Jednocześnie w konkursie Sonata 5 wprowadzono nowe regulacje dotyczące zakupu aparatury naukowo-badawczej. W ramach konkursu możliwe jest wnioskowanie o zakup aparatury potrzebnej do prowadzenia innowacyjnych badań naukowych o charakterze podstawowym. Łączny koszt zakupu aparatury nie może przekraczać wartości odpowiednio 500 tys. zł w dziale Nauk Ścisłych i Technicznych i w dziale Nauk o Życiu oraz 150 tys. zł w dziale Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce.

 

W związku z wprowadzonymi zmianami Rada Narodowego Centrum Nauki przyjęła nowy harmonogram konkursów na rok 2013, zgodnie z którym konkurs Sonata zostanie ogłoszony w tym roku jeszcze raz: 15 września.

 

Opus 5 to konkurs ogólny na finansowanie wszechstronnych projektów badawczych, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów. Mogą w nim brać udział wszyscy badacze, niezależnie od posiadanego stopnia naukowego oraz doświadczenia. Warunkiem koniecznym jest czas realizacji projektu badawczego nie dłuższy niż 36 miesięcy.

 

Do tej pory na projekty realizowane w ramach tego konkursu NCN przeznaczyło ponad 750 mln zł. W konkursie Opus 5 na naukowców czeka 180 mln zł.

 

Konkurs Preludium 5 dotyczy finansowania projektów badawczych, przeprowadzanych przez osoby rozpoczynające karierę naukową, które nie mają jeszcze stopnia naukowego doktora. Projekt realizowany w ramach konkursu nie musi być związany z przygotowywaną pracą doktorską; otwarcie przewodu doktorskiego również nie jest warunkiem wstępnym ubiegania się o finansowanie. Na realizację badań w tym konkursie przeznaczono 30 mln zł.

 

W najnowszych konkursach zmieniły się zasady przygotowania opisu projektu badawczego. Dotychczas humaniści zajmujący się kulturą i twórczością kulturową oraz wiedzą o przeszłości mogli tworzyć szczegółowe opisy projektów w języku polskim. Od teraz obowiązek przygotowania szczegółowego opisu projektu w języku angielskim dotyczy wszystkich paneli dziedzinowych.

 

„Chcemy, aby wszystkie wnioski miały szansę zostać ocenione nie tylko przez krajowych ekspertów, ale także przez recenzentów zagranicznych. Dzięki zaproszeniu recenzentów z innych krajów możemy rozszerzyć proces oceny wniosków, porównać nasze badania z badaniami na świecie oraz wypromować polską naukę, a także polski punkt widzenia” – ocenił prof. Andrzej Jajszczyk, dyrektor NCN.

 

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ abe/

Tagi: ncn , konkursy
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi