Strona główna Aktualności
Uczelnie

Otwarto Centrum Nauk Biologiczno–Chemicznych na UW

22.03.2013 Przyroda, Uczelnie
Warszawa, 22.03.2013. Rektor UW, dr hab. Marcin Pałys (L) oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka (P) w czasie otwarcia 22 bm. Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (CENT III) Uniwersytetu Warszawskiego. W budynku przy ul. Żwirki i Wigury znajdzie się 130 laboratoriów, w których prowadzone będą głównie prace badawcze z zakresu nauk przyrodniczych. (kru) PAP/Jakub Kamiński ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Otwarto Centrum Nauk Biologiczno–Chemicznych na UW***

Rektor UW, dr hab. Marcin Pałys (L) oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka (P) w czasie otwarcia Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (CENT III) Uniwersytetu Warszawskiego. Fot. PAP/Jakub Kamiński 22.03.2013.

Aż 130 laboratoriów, w których prowadzone będą głównie prace badawcze z zakresu nauk przyrodniczych, znajdzie się w otwartym w piątek Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (CENT III) na Uniwersytecie Warszawskim.

Obecna na uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka powiedziała, że naukowcy z wydziałów chemii i biologii UW, którzy z CENT III będą korzystać, są wśród najlepszych w kraju, jeśli chodzi o liczbę pozyskiwanych grantów. Wyraziła nadzieję, że dzięki nowoczesnej aparaturze naukowcy pracujący w Centrum będą mogli uzyskać jeszcze więcej grantów, w tym również tych realizowanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).

 

Na razie zakończył się dopiero pierwszy etap budowy CENT III. Sama budowa pochłonęła ok. 60 mln zł, a wyposażenie kosztowało ponad 140 mln zł. W kwietniu rozpoczną się prace nad drugim etapem i powstanie nowe skrzydło budynku. Ośrodek ma być przestrzenią badawczą głównie dla naukowców z wydziałów biologii i chemii. To pierwszy krok na drodze modernizacji kampusu Ochota. W Centrum znajdzie się ponad 130 nowocześnie wyposażonych laboratoriów, w których prowadzone będą prace z zakresu np. biotechnologii, monitoringu środowiska, czy technologii biochemicznych.

 

"Na wyposażeniu są najnowsze rozwiązania, jakie są teraz dostępne dla biologów i chemików dla uprawiania bardzo ambitnych projektów naukowych" - zaznaczyła w rozmowie z PAP dyrektor CENT III, prof. Ewa Bulska. Dodała, że celem powstania centrum jest ograniczenie barier organizacyjnych, przestrzennych i naukowych między badaczami z różnych dziedzin. "To będzie miejsce, gdzie możemy się spotykać i debatować. Być może z tego powstaną nowe pomysły" - powiedziała.

 

"To jedno z najnowocześniejszych centrów biologiczno-chemicznych w Europie. To zupełnie nowy budynek i niezwykle duża ilość najnowocześniejszej aparatury, która pozwala prowadzić badania na światowym poziomie" - powiedział PAP rektor UW, dr hab. Marcin Pałys. Dodał, że w Centrum będą przede wszystkim realizowane granty i projekty naukowe. Na co dzień z nowo otwartego budynku będą korzystali pracownicy wydziałów UW, współpracując m.in. z przedsiębiorstwami. Rektor UW ma nadzieję, że w przyszłości finansowanie centrum oparte będzie w znacznej mierze o środki prywatne i o projektowy system działania.

 

Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych to jeden z kilku budynków UW, które powstają w kampusie Ochota. W tym roku otwarta ma być też pierwsza część budynku CENT II, gdzie znajdzie się Wydział Fizyki, a także CENT I z interdyscyplinarnym centrum naukowym. Jak zaznaczył rektor UW, lokalizacja nowych budynków jest nieprzypadkowa. "Jesteśmy na terenie kampusu Ochota, nazywanego też +Biokampusem+, bo w jednym miejscu znajduje się szereg wydziałów, przede wszystkim nauk ścisłych UW, Warszawski Uniwersytet Medyczny i szereg instytucji PAN. Wszystkie pracują mniej więcej w zbliżonym obszarze nauk: ścisłych, biologicznych i nauk o życiu. To jest niesamowity potencjał, którego nigdzie w Polsce w takiej ilości w jednym miejscu się nie da znaleźć" - zaznaczył.

 

"Dzięki otwarciu tego budynku i - w niedługiej przyszłości - kolejnych budynków tej +Biodoliny Krzemowej+, otwierają się nowe szanse dla wszystkich pracowników UW. Wierzę, że z tych szans potraficie państwo skorzystać" - powiedziała badaczom z UW minister Kudrycka.

 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/ jra/

Tagi: stolica , uw , cent
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi