Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
26.03.2013 aktualizacja 26.03.2013

Uniwersytet Łódzki rozpoczął współpracę z Centrum Nauki i Techniki

Uniwersytet Łódzki obejmie swoim patronatem dwie „ścieżki edukacyjne” Centrum Nauki i Techniki, które będzie funkcjonowało na terenie rewitalizowanego kompleksu zabytkowej elektrociepłowni EC1 w Łodzi. Uczelnia chce w ten sposób promować nauki ścisłe.

Położone w zachodniej części EC1 Centrum Nauki i Techniki ma być interaktywnym ośrodkiem wystawienniczo-edukacyjno-rekreacyjnym, poświęconym udokumentowaniu i upamiętnieniu myśli technicznej związanej z działalnością zabytkowej elektrociepłowni. Tematyce energii poświęcone będą - w formie wystawy - trzy „ścieżki edukacyjne”.

Uniwersytet Łódzki obejmie patronat nad merytorycznym programem ścieżek „Rozwój wiedzy i cywilizacji” (ścieżka poświęcona zjawiskom wynikającym z praw fizyki i chemii) oraz „Mikro świat – Makro świat” (ścieżka prezentująca treści dotyczącej fizyki atomowej i subatomowej oraz chemii, geologii i astrofizyki).

W ramach umowy z Centrum Nauki i Techniki uczelnia ma opiniować sam program, przygotowywać i prowadzić warsztaty związane z jego realizacją, inicjować i organizować wystawy czasowe, seminaria, konferencje, warsztaty naukowe oraz inne formy popularyzacji wiedzy i nauki związane „z realizacją programu merytorycznego” Centrum Nauki i Techniki.

„Poprzez porozumienie zawarte z Centrum Nauki i Techniki chcemy promować kierunki ścisłe. Dlatego też do działalności w tym projekcie włączone są nasze wydziały fizyki i informatyki stosowanej oraz chemii” – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prorektor UŁ prof. Bogdan Gregor.

Dodał, że dla uczelni niezwykle ważny jest również fakt, że współpraca z Centrum Nauki i Techniki obejmie również staże i praktyki, które studenci będą mogli odbywać na terenie EC1.

„To jest szalenie istotne, bo dzisiaj nie ma tak wielu firm, które od razu przyjmują naszych studentów na staże i praktyki. Czasami mamy z tym problem, a zależy nam przede wszystkim na tym, aby nasi studenci odbywali je w dobrych organizacjach i instytucjach, w których będą mogli się czegoś nauczyć. Uważamy, że CNiT będzie do tego znakomicie przygotowane” – zakończył Gregor.

Po zakończeniu rewitalizacji EC1 obie jej części - wschodnia i zachodnia – mają być oddane do użytku w trzecim kwartale 2014 r.

W części EC1 Zachód powstaje Centrum Nauki i Techniki, w którym mają być prezentowane oryginalne urządzenia i także eksponaty związane z łódzką komunikacją miejską. W interaktywnym centrum staną też kioski multimedialne, wyposażenie dawnej elektrowni. Znajdą się tam również m.in. zabytkowe samoloty i śmigłowce z łódzkiego lotniska.

Na terenie EC1 odtworzony ma być też ogród, który przed laty znajdował się przed budynkiem dawnego Zarządu Elektrowni. Na podstawie zachowanych fotografii, w miarę możliwości przywrócony zostanie jego kształt i pierwotne nasadzenia.

Aby umożliwić w przyszłości swobodny dostęp do zrewitalizowanej elektrociepłowni na jej terenie powstają nowe ulice. Od strony istniejącej już ul. Kilińskiego wybudowane zostaną dwie drogi dojazdowe, z czego jedna już powstała. Będą też dwa wjazdy od strony ul. Tuwima a także dojazd od ul. Targowej.

Rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1 to jeden z elementów tworzenia Nowego Centrum Łodzi, które ma powstać na 90-hektarowym terenie w okolicach budowanego podziemnego dworca kolejowego. Zdaniem władz miasta zarówno EC1 jak i nowy dworzec to jedno z największych urbanistycznych wyzwań w historii Łodzi.

Cała wartość projektu rewitalizacji EC1 wynosi 274 mln zł brutto z czego 82,7 mln zł jest dofinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej. Prace prowadzone są na powierzchni blisko 40 tys. mkw.

PAP - Nauka w Polsce

duk/ ls/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024