Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

15.04.2013 Historia i kultura

W dniach 18-19 kwietnia w Łowiczu odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, których organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) wraz ze Starostwem Łowickim i Miastem Łowicz – poinformowało Biuro Promocji NID.

Obchody rozpoczną się 18 kwietnia w kaplicy św. Karola Boromeusza w Muzeum w Łowiczu. Odbędzie się tam uroczysta gala, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowiska konserwatorskie oraz władze Łodzi i Łowicza.

 

Podczas gali nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla zwycięzców w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. To coroczny konkurs ogłaszany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Galę uświetni koncert zespołu Gloria Artis wraz z chórem „Cantilena" pod dyr. s. Aliny Kulig.

 

Drugiego dnia obchodów, 19 kwietnia, w bazylice katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łowiczu (obiekt jest Pomnikiem Historii) odbędzie się Msza Święta w intencji Konserwatorów Polskich oraz śp. Tomasza Merty w 3. rocznicę śmierci (b. wiceminister kultury zginął w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem) oraz objazd studialny dla konserwatorów po okolicznych zabytkach.

 

Ideą obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

 

Święto zabytków zostało ustanowione przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisane przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problemów ochrony spuścizny minionych pokoleń. Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Piotr Żuchowski sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków, Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego oraz biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba.

 

Obchody będzie można śledzić na bieżąco dzięki transmisji na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa: www.nid.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi