Strona główna Aktualności
Popularyzator Nauki 2013

Nowe zasady konkursu "Popularyzator Nauki"

24.04.2013 Konkursy, Popularyzacja nauki, Popularyzator nauki, Popularyzator Nauki 2013
Warszawa, 05.12.2012. Prof. Jerzy Vetulani (L) z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, otrzymał nagrodę specjalną za całokształt działalności popularyzatorskiej, z rąk minister nauki Barbary Kudryckiej (P).  Nagrody w konkursie organizowanym przez serwis internetowy Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa, wręczono 5 bm. w siedzibie PAP w Warszawie. (kru) PAP/Bartłomiej Zborowski ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Rozstrzygnięto VIII edycję konkursu "Popularyzator Nauki"***

Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski 05.12.2012

IX edycja konkursu "Popularyzator Nauki" serwisu PAP Nauka w Polsce i MNiSW odbędzie się według nowego regulaminu. Uczeni nie będą już rywalizować z instytucjami naukowymi, a media z organizacjami pozarządowymi. Wyróżniona też zostanie popularyzacja w sieci.

W tym roku kategorii konkursowych będzie więcej. "Ciągle wzrasta zainteresowanie konkursem i jury dostaje z roku na rok coraz więcej zgłoszeń. To pokazało nam jak różnorodne osoby i instytucje zajmują się popularyzacją nauki i jak czasem trudno porównać ich dokonania" - mówi przewodniczący kapituły konkursu prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

 

Z dotychczasowych dwóch głównych kategorii konkursowych powstały cztery. Kategoria "naukowiec lub instytucja naukowa" została rozdzielona - oddzielnie rywalizować będą uczeni, a oddzielnie instytucje naukowe. Podobnie stało się z kategorią "dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa", z której powstały dwie kategorie: "media" oraz "instytucja pozanaukowa".

 

"W kategorii instytucje pozanaukowe mieszczą się różnego rodzaju organizacje, w tym fundacje zajmujące się upowszechnianiem wiedzy oraz np. stowarzyszenia organizujące festiwale i inne imprezy popularyzatorskie" - wyjaśnia redaktor prowadzący serwisów naukowych Polskiej Agencji Prasowej red. Tomasz Trzciński. Ich dotychczasowa rywalizacja z mediami powodowała, że jury musiało porównywać dorobek instytucji prowadzących zupełnie różną działalność. "Rozdzielenie tych dwóch kategorii sprawi, że decyzje jury staną się bardziej przejrzyste. Uważam też, że pomoże to wyrazić uznanie dla często mniejszych, lokalnych, ale bardzo cennych inicjatyw społecznych" - podkreśla.

 

W nowym regulaminie przewidziano możliwość przyznania trzech wyróżnień. Jedno z nich - za prezentację - było przyznawane również w poprzednich edycjach. Teraz jednak przyjmowane będą tylko te zgłoszenia, do których dołączone zostanie nagranie wideo prezentacji. Ma to pomóc jury, którego członkowie nie są w stanie odwiedzać wszystkich festiwali i imprez popularnonaukowych, a aby kompetentnie ocenić prezentację powinni zobaczyć ją na własne oczy. Przyjmowane będą zarówno profesjonalne filmy, jak i amatorskie nagrania dokumentujące, nawet wykonane telefonem komórkowym.

 

Pozostałe wyróżnienia to nowość. Uhonorowani zostaną nimi popularyzatorzy działający w sieci oraz sponsorzy popularyzacji.

 

"Z wielu stron słyszymy, że internet to skarbnica wiedzy i wysypisko śmieci w jednym. Odsianie wartościowych treści od tych wątpliwej jakości i od zupełnych bzdur staje się coraz większym wyzwaniem. Dlatego apelujemy do wszystkich o zgłaszanie stron, blogów, filmików - wszystkiego co, ich zdaniem, pomaga zdobyć rzetelną wiedzę i poszerza nasze horyzonty" - mówi red. Trzciński. O tym, kto zdobędzie wyróżnienie, zdecydują internauci.

 

Drugie z nowych wyróżnień ma na celu podziękowanie dla sponsorów popularyzacji. Dzięki nim funkcjonuje wiele instytucji i inicjatyw, które bez pomocy finansowej nie mogłyby prowadzić działalności lub musiałyby robić to o wiele skromniej. Organizatorzy konkursu chcą pokazać, że sponsorowanie popularyzacji to mądry wybór, który przynosi wiele korzyści i zyskuje uznanie nie tylko bezpośrednich beneficjentów.

 

Zgodnie z nowym regulaminem zgłoszenie do konkursu Popularyzator Nauki chętni będą mogli wysłać wyłącznie pocztą elektroniczną. Formularz  zgłoszeniowy zostanie opublikowany na stronie serwisu PAP Nauka w Polsce 1 września 2013 r., i od tego momentu można będzie zgłaszać kandydatury.

Przy okazji rozstrzygnięcia IX edycji konkursu, redakcja serwisu PAP Nauka w Polsce podtrzyma swoją tradycję przyznawania wyróżnień za wzorcową politykę informacyjną. To wyróżnienie poza konkursem, przyznawane przez zespół redakcyjny rzecznikom prasowym i osobom odpowiedzialnym za komunikację z mediami w instytucjach naukowych. Redakcja nie przyjmuje zgłoszeń kandydatur do tego wyróżnienia. "Doceniamy ludzi, którzy na co dzień współpracują z nami, przekazując najbardziej aktualne wyniki badań +swoich+ naukowców. Zasługą rzeczników jest też to, że w mediach pojawiają się eksperci, objaśniający odbiorcom nawet najtrudniejsze zagadnienia. Rzecznika przeważnie nie widać. Tymczasem pośredniczenie między światem dziennikarzy, a światem uczonych wymaga sporego talentu i niemałych umiejętności. Tym bardziej trzeba docenić tych, którzy robią to znakomicie. Oni stanowią wzór do naśladowania" - mówi redaktor prowadzący serwisów naukowych PAP.

 

Konkurs Popularyzator Nauki Serwisu PAP Nauka w Polsce jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2005 r. Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są: współtwórczyni Warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, Centrum Nauki Kopernik, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, fizyk prof. Łukasz Turski i wielu innych wybitnych popularyzatorów.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ula/ tot/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi